×

Zmiana czasu na zimowy 2020. Czy w tym roku zostanie ostatecznie zlikwidowana?

Zmiana czasu na zimowy 2020 nastąpi lada dzień. To oznacza, że wszyscy pośpimy o 1 godzinę dłużej i teoretycznie w perspektywie całej zimy nieco zaoszczędzimy na prądzie. Koniecznie sprawdź, kiedy dokładnie nastąpi zmiana czasu.

Zmiana czasu na zimowy 2020

Kwestia zmiany czasu na zimowy i letni wygląda odmiennie w poszczególnych krajach. W marcu zeszłego roku Parlament Europejski w Strasburgu wydał oświadczenie zgodnie, z którym kraje Unii Europejskiej powinny zrezygnować z przestawiania zegarków dwa razy w roku.

Projekt zakłada, że ostatnia zmiana czasu w Unii Europejskiej miałaby nastąpić w 2021 roku, przy czym państwa członkowskie będą mogły samodzielnie podjąć decyzję, dotyczącą wyboru własnej strefy czasowej.

Póki co, zgodnie z dyrektywą UE ze stycznia 2001 roku, wszystkie kraje członkowskie zmieniają czas letni na zimowy w ostatnią niedzielę października. W Polsce zmiana czasu jest regulowana przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów.

Najbliższe przestawienie wskazówek zegarów nastąpi w nocy z 24 na 25 października. Czas „cofnie się” z godziny 3:00 na 2:00, a co za tym idzie zyskamy jedną godzinę.

Niekorzystne dla zdrowia

Rozróżnienie na czas zimowy i letni obowiązuje w niemal 70 krajach na całym świecie. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja. W Polsce zmianę czasu wprowadzono w okresie międzywojennym. Później z niej zrezygnowano. Ponownie zaczęła obowiązywać w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku nieprzerwanie w Polsce przestawia się zegarki.

Zwolennicy zmiany czasu zwracają uwagę na oszczędność pieniędzy związaną z tą procedurą. Okazuje się bowiem, że przesunięcie czasu skutkuje zmniejszeniem zużycia prądu w godzinach popołudniowych. Z drugiej strony pojawiają się głosy o tym, że zmiana o godzinę może zaburzać rytm biologiczny.

Do skutków zmiany czasu należą: obniżone samopoczucie, funkcjonowanie w „nieodpowiednich” godzinach czy wolniejsza regeneracja poszczególnych tkanek. Niedopasowanie rytmu aktywności i czuwania do naturalnego cyklu okołodobowego organizmu może źle wpływać na podstawowe procesy i pogarszać jakość snu. Staje się on zbyt krótki, płytki i przerywany.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować