×

Zmarł były prezydent Elbląga Henryk Słonina. Przez wiele lat był aktywny w polityce

Zmarł były prezydent Elbląga, wieloletni polityk oraz działacz oświatowy Henryk Słonina. Poinformowały o tym lokalne media.

Zmarł były prezydent Elbląga

Henryk Słonina urodził się 25 marca 1939 roku w Kamieniu i ukończył studia na Wydziale Ekonomiczno-Pedagogicznym Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Przez ponad 20 lat był bezpośrednio związany ze szkolnictwem, najpierw jako nauczyciel później jako kierownik szkoły czy inspektor oświaty. Ostatecznie doczekał się stanowiska zastępcy kuratora województwa elbląskiego.

Pierwsza kadencja jako prezydenta Elbląga przypadła mu w latach 1982–1990. W 1998 został wybrany przez Radę Miejską na prezydenta Elbląga, w kolejnych wyborach 2002 i 2006 roku został wybrany prezydentem miasta w wyborach bezpośrednich. W 2010 roku starał się o kolejną kadencję, ale przegrał. Zyskał mandat radnego, ale zrezygnował z niego. Zmarł w szpitalu w Nowym Dworze Gdańskim.

Uznanie ze strony byłego współpracownika

O śmierci polityka poinformował na swoim facebooku Witold Wróblewski. Wspomina swojego poprzednika oraz współpracownika z szacunkiem:

Bardzo przykra wiadomość na koniec weekendu. Nie żyje Henryk Słonina – były wieloletni Prezydent Elbląga, niezwykle zasłużony dla rozwoju naszego miasta samorządowiec. Dla mnie to wielka osobista strata. Przez wiele lat miałem przyjemność współpracować z Henrykiem – przez dwie kadencje również jako Jego zastępca. Na zawsze pozostanie w mojej pamięci nie tylko jako dobry gospodarz miasta, wymagający szef, ale także jako starszy kolega, dzięki któremu poznawałem tajniki samorządu. Żonie i córkom składam wyrazy szczerego współczucia i żalu.

Na obecny moment podano komunikatu w sprawie pogrzebie oraz wymiarze całej uroczystości. Informacje pojawią się w ciągu najbliższych dni.

Źródła: www.portel.pl, www.fakt.pl, www.tvp.info, niezalezna.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Imgur, Pixabay

Może Cię zainteresować