×

Zmarł były prezydent! Na terenie całego kraju obowiązuje żałoba narodowa

Zmarł były prezydent! W związku z tym ogłoszono żałobę narodową na terenie całego kraju. Tak rodacy chcą upamiętnić znanego polityka.

Zmarł były prezydent Egiptu

Lokalne media poinformowały, że zmarł były prezydent Egiptu – Husni Mubarak. Zasłynął on w Egipcie jako żołnierz, najpierw szkoląc się w Akademii Wojskowej, a następnie w Akademii Sił Powietrznych – instytucji, którą ostatecznie poprowadził, stając się dowódcą sił powietrznych w 1972 r.

Następnie został wiceprezydentem za ówczesnego prezydenta Egiptu Anwara as-Sadata. Kilka lat później Mubarak awansował na najwyższe stanowisko państwowe nie z pomocą manewru politycznego, ale dlatego, że jego poprzednik został zamordowany.

W dodatku, morderstwa dokonano przed oczami Mubaraka. Sadat został zabity przez ekstremistycznego islamistę, gdy Mubarak siedział obok niego. To doświadczenie określiło perspektywę byłego prezydenta Egiptu na przyszłość: nacisk na bezpieczeństwo i wąską interpretację jego znaczenia. 98% społeczeństwa poparło również jego kandydaturę na prezydenta. Pełnił swoją funkcję od 14 października 1981 do 11 lutego 2011 roku.

Wizyta w Polsce i utrata władzy

Mubarak w dniach 10–12 marca 2008 roku złożył oficjalną wizytę w Polsce. Prowadził rozmowy z prezydentem Lechem Kaczyńskim i z premierem Donaldem Tuskiem. Został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP.

Przyznawany jest on cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą. Była to pierwsza wizyta egipskiej głowy państwa w Polsce.

W styczniu 2011 roku przeciwko rządom prezydenta Mubaraka i ogólnej sytuacji polityczno-gospodarczej w kraju wybuchły masowe protesty społeczne. W wyniku rozruchów ulicznych oraz walk zginęło ponad 300 osób.

13 kwietnia 2011 roku aresztowano jego oraz jego synów. A 2 marca 2017 roku uniewinniono go z zarzutów współodpowiedzialności za śmierć demonstrantów w 2011 roku. Na mocy tej decyzji Mubarak 24 marca 2017 r. po sześciu latach wyszedł na wolność.

Swoje ostatnie lata spędził w swoim domu w Heliopolis oraz z powodu zdrowotnych często przebywał szpitalu wojskowym. Był nieustannie pod obserwacją obecnych władz Egiptu. Jak informowały tamtejsze media, jego stan był stabilny i nikt nie był w stanie przewidzieć jego śmierci.

Były prezydent zmarł w wyniku ciężkiej choroby w szpitalu na oddziale ratunkowym. Miał 91 lat

Źródła: www.egypttoday.com, www.polsatnews.pl, wiadomosci.wp.pl, www.nytimes.com
Fotografie: Instagram, Wikipedia

Może Cię zainteresować

zamknij