×

Zmarł biskup Edward Janiak. Duchowny był zamieszany w afery pedofilskie

Zmarł biskup Edward Janiak, zamieszany w aferę pedofilską. Wcześniej był ukarany przez Watykan. Miał m.in. wpłacić „odpowiednią sumę” na rzecz Fundacji św. Józefa.

Zmarł Biskup Edward Janiak

O śmierci 69-letniego duchownego poinformowało Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Edward Janiak pełnił funkcję biskupa pomocniczego w rejonie wrocławskim w latach 1996–2012, a później został biskupem diecezjalnym kaliskim w latach 2012–2020.

Twitter

Od 17 października 2020 roku pełnił on funkcję biskupa seniora diecezji kaliskiej z racji kary udzielonej mu przez samego papieża Franciszka. Wówczas to głowa kościoła katolickiego przyjęła jego rezygnację. Powodem tego było ukrywanie przestępstw seksualnych w Kościele oraz liczne zaniedbania w tej kwestii. Jego następcą w archidiecezji poznańskiej został Damian Bryl.

Zarzuty wobec biskupa

Oskarżenia pod adresem biskupa Janiaka pojawiły się po premierze filmie braci Tomasza i Marka Sekielskich Zabawa w chowanego w maju 2020 roku. Wówczas rozpoczeto dochodzenie w sprawie czołowego hierarchy kościoła katolickiego w Polsce. Ostatecznie Stolica Apostolska ukarała biskupa Edwarda Janiaka oraz Sławoja Leszka Głódzia karą pieniężną.

Nie wiadomo o jakiej sumie mowa, wiadomo tylko tyle, że miała być ona „odpowiednia”. Głównym zarzutem wobec obu duchownych było ukrywanie przypadków pedofilii w swoich regionach. Pieniądze miały być wpłacone na rzecz Fundacji św. Józefa. Zajmuje się ona prewencją oraz pomocom ofiarom przestępstw seksualnych.

biskup Edward Janiak udzieli święceń
Twitter

Dodatkowo duchowny miał nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską oraz zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych. Tyczyło się to także spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji poznańskiej. Nie wiadomo jednak, czy wspomniana kara w postaci przelewu pieniędzy na konto fundacji została wyegzekwowana.

Źródła: tvn24.pl, tvn24.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij