×

Zemsta Rosji na Polsce nie jest zaskoczeniem? Dali nam czas do 13 kwietnia

Zemsta Rosji na Polsce: Kreml zapowiadał kroki odwetowe i dotrzymał słowa. Decyzja zapadła. 45 polskich dyplomatów musi opuścić Moskwę.

Zemsta Rosji na Polsce

Oko za oko, ząb za ząb. 45 dyplomatów za 45 dyplomatów. Pod koniec marca Polska podjęła decyzję o wydaleniu z kraju 45 dyplomatów.

ABW utworzyło „czarną listę” osób, które pod przykrywką miały prowadzić działalność przeciwko Polsce. Wśród zarzutów pojawiło się m.in. palenie ważnych dokumentów w rosyjskiej ambasadzie.

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew był oburzony podjęciem takich kroków i uznał je za bezpodstawne. Zapowiedział „kroki odwetowe”. Nie musieliśmy na nie zresztą zbyt długo czekać.

W odpowiedzi na wydalenie rosyjskich dyplomatów, Rosjanie wyrzucają polskich dyplomatów i konsulów. 45 osób musi wyjechać z Rosji do 13 kwietnia.

Wyrzucenie dyplomatów to odwet za działanie Polski, która 23 marca poinformowała o wydaleniu grupy rosyjskich dyplomatów za ich działalność niezgodną ze statusem dyplomaty, czyli za szpiegostwo

– przekazał w rozmowie z TVN24 Szymon Jasina, rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co na to polskie MSZ?

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau skomentował decyzję Rosji podczas konferencji, która odbyła się po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Trójki OBWE: Polski, Szwecji oraz Macedonii Północnej. Z jego słów wynika, że odwet Rosji nikogo w MSZ nie dziwi.

Kiedy my wydaliliśmy 45 dyplomatów rosyjskich, dlatego że oddawali się działalności niegodnej dyplomatów, doskonale zdawaliśmy sobie sprawę, że w stosunkach między państwami dominuje zasada wzajemności.  Więc ten krok nie stanowi dla nas żadnego zaskoczenia

– stwierdził szef MSZ, którego wypowiedź przytacza Wirtualna Polska.

Będziemy postępować zgodnie z naszym ustalonym planem wynikającym z naszych oczywistych oczekiwań

– zaznaczył Zbigniew Rau.

RMF FM przypomina, że rosyjski personel ambasady w Warszawie przed wydaleniem liczył ponad 100 osób. Z kolei w ambasadzie Polski w Rosji pracuje niewiele ponad 50 osób.

Fotografie: Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij