×

Andrzej Duda odpowiada na atak Rosji. Będzie odwet za brutalną napaść na Ukrainę

Inwazja Rosji na Ukrainę w dniu dzisiejszym stała się faktem. Na agresję Władimira Putina reaguje cały świat. Także prezydent Andrzej Duda odpowiada na atak Rosji. Głowa państwa zapowiedziała, że wesprze Ukrainę i zapowiada odwet za brutalną napaść na naszych sąsiadów.

Putin rozpoczął atak na Ukrainę

Stało się to, czego wszyscy się obawialiśmy. W czwartek 24 lutego tuż po godzinie 5 rano rozpoczęła się wojna na Ukrainie, co może nieść za sobą bardzo poważne skutki. Eksperci nie mają wątpliwości, że ryzyko wybuchu III wojny światowej nie było tak duże od momentu zakończenia II wojny światowej.

Rosja zaatakowała całą Ukrainę. Swój atak rozpoczęła od ostrzału lotnisk i jednostek wojskowych. Pod ostrzałem nieprzyjaciela znalazły się m.in. Kijów, Odessa, Charków i Lwów.

Rozpoczęła się inwazja, doszło do ataków rakietowych na budynki wojskowe i lotniska w Kijowie oraz Charkowie. Trwa ostrzał artyleryjski granicy. Trwają ataki rakietowe na centra dowodzenia, lotniska, wojskowe składy w Kijowie, Charkowie, Dnieprze

– przekazał Anton Heraszczenko, przedstawiciel MSW Ukrainy.

Świadkowie informują również o kolumnach rosyjskich pojazdów wojskowych w różnych częściach kraju.

Reakcja zachodu na atak Rosji

Wielu ekspertów jest zgodnych co do tego, że tylko bardzo ostra i radykalna polityka względem Rosji może doprowadzić do wycofania się Putina z obecnych działań.

Jeśli reakcja państw zachodnich nie będzie radykalnie ostra, Władimir Putin nie wycofa się z obecnej agresywnej polityki

– powiedział PAP wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Państwa Zachodu zapowiadają, że Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za atak na Ukrainę. NATO wyraziło jedność i potępiło bezprawny atak Rosji. Komisja Europejska zapowiedziała już z kolei „potężne sankcje”, które uderzą w Rosję. Jedną z nich mogłoby być odcięcie Rosji od systemu SWIFT.

System SWIFT pośredniczy w transakcjach, dzięki czemu służy ogromnej liczbie organizacji, m.in. bankom, giełdom i instytucjom finansowym. Gdyby więc zdecydowano się na taki krok, Rosjanie nie mogliby korzystać z kart kredytowych, a wszystkie rosyjskie firmy nie mogłyby przeprowadzać transakcji finansowych.

Andrzej Duda odpowiada na atak Rosji

Głos w sprawie ataku Rosji na Ukrainę zabrał już również prezydent Andrzej Duda. Głowa państwa zapowiedziała „odpowiedź na rosyjską, brutalną agresję”.

Mimo wysiłków wspólnoty międzynarodowej, Ukraina padła ofiarą brutalnej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej rosyjskiej napaści. Współdziałamy z naszymi sojusznikami z NATO oraz UE, wspólnie odpowiemy na rosyjską brutalną agresję i nie pozostawimy Ukrainy bez wsparcia

– napisał Andrzej Duda na Twitterze.

Trwa ewakuacja Kijowa. Mieszkańcy uciekają, podczas gdy w tle słychać wybuchy.

Źródła: www.planeta.pl
Fotografie: Twitter, Instagram

Może Cię zainteresować

zamknij