×

Ambasada Rosji w Warszawie może zostać zamknięta. Co to oznacza?

W związku z wydarzeniami z ostatnich dni, ambasada Rosji w Warszawie może zostać zamknięta. Jeśli tak się stanie, podobny los spotka ambasadę Polski w Moskwie. Dyplomata Siergiej Andriejew zdradził, jakie mogą być tego następstwa.

Dym nad Ambasadą Rosji w Warszawie

W ostatnich dniach pojawił się dym nad Ambasadą Rosji w Warszawie. Zdjęcie z tego incydentu błyskawicznie obiegło polskie media.

Z ambasady Rosji w Warszawie wydobywa się dym. Krążą pogłoski, według których rosyjscy dyplomaci palą dokumenty, tak jak w Kijowie tuż przed inwazją

– przekazał Open Source Intelligence Monitor.

W środę rano polskie władze podjęły decyzję o wydaleniu z Polski około 40 rosyjskich dyplomatów. Powodem była działalność niezgodna ze statusem dyplomaty, co w języku dyplomacji oznacza szpiegostwo. Doniesienia szybko potwierdził rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, który podał, że ABW przygotowało listę 45 osób z kręgów dyplomatycznych działających na rzecz wywiadu Rosji. Misja dyplomatyczna traci tym samym ponad dwie trzecie personelu, który mógł stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski. Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew stwierdził, że rosyjskim dyplomatom w Polsce nie postawiono żadnych realnych zarzutów – uznano je za persony non grata.

Ambasada Rosji w Warszawie może zostać zamknięta

Siergiej Andriejew w rozmowie z czołowym propagandystą Kremla Władimirem Sołowiowem przyznał, że Ambasada Rosji w Warszawie może zostać zamknięta. Jeśli tak się stanie, zamknięta zostanie również ambasada Polski w Moskwie.

Czy będzie to równoznaczne z zerwaniem w stosunków dyplomatycznych między Rosją a Polską? Andriejew uważa, że nie.

Prawdopodobnie nie dojdzie do zerwania stosunków. Może będziemy zmuszeni na jakiś czas zamknąć tu ambasadę. Oczywiście w tym przypadku Polacy będą musieli również zamknąć swoją ambasadę w Moskwie.

Źródła: wiadomosci.onet.pl
Fotografie: twitter.com

Może Cię zainteresować