×

Czy Chiny zaatakują Ukrainę? Ambasador rozwiał wszystkie wątpliwości

Czy Chiny zaatakują Ukrainę lub pomogą Rosji? Ambasador Chin na Ukrainie, Fan Xianrong, rozwiał właśnie wszystkie wątpliwości. Zapowiedział w rozmowie z przedstawicielami władz, że jego kraj nie ma zamiaru atakować Ukrainy i nigdy tego nie zrobi.

Czy Chiny zaatakują Ukrainę lub pomogą Rosji? Jest oficjalny komentarz!

Fan Xianrong w rozmowie z Maksymem Kozickim, szefem obwodowej administracji wojskowej we Lwowie, zadeklarował właśnie, że Chiny nie mają najmniejszego zamiaru atakować Ukrainy:

Chiny nigdy nie zaatakują Ukrainy. Będziemy pomagać, zwłaszcza ekonomicznie… W tej sytuacji, którą macie teraz, będziemy działać odpowiedzialnie. Chiny są krajem przyjaznym dla narodu ukraińskiego. Jako ambasador mogę odpowiedzialnie powiedzieć, że Chiny zawsze będą siłą dobra dla Ukrainy, zarówno pod względem gospodarczym, jak i politycznym.

Xianrong dodał też, że ambasada Chin przeniosła się z Kijowa do Lwowa. Przekazał, że póki co właśnie tam pozostanie.

Ważny artykuł w „Washington Post”

„Washington Post” opublikowało we wtorek artykuł ambasadora Chin w USA, Qin Ganga. Zostało w nim podkreślone, że Pekin chce zakończenia konfliktu na Ukrainie. Co więcej, odniesiono się w nim też do pogłosek mówiących o tym, że „Chiny wiedziały o wojnie, przyzwalały na nią lub milcząco ją wspierały”.

Konflikt między Rosją a Ukrainą nie jest korzystny dla Chin. Gdyby Chiny wiedziały o zbliżającym się kryzysie, staralibyśmy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby mu zapobiec.

Artykuł ukazał się tuż po tym, jak pojawiły się doniesienia amerykańskiego wywiadu, że Rosja poprosiła Chiny o wsparcie wojskowe na Ukrainie. Przypomnijmy, że ostatecznie oba państwa zaprzeczyły tym stwierdzeniom.

Źródła: www.rp.pl
Fotografie: YouTube/Zdj. poglądowe (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować