×

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy. Gdzie odbędzie się ceremonia?

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy. Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa bardzo prawdopodobne jest, że ceremonia nie będzie mogła odbyć się w Sejmie. Alternatywnym rozwiązaniem jest… stadion narodowy w Warszawie!

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy

Epidemia koronawirusa w Polsce nie daje za wygraną. Dziś rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o aż 333 nowych przypadkach zakażenia.

Z powodu wysokiego ryzyka zarażenia koronawirusem w mediach pojawiły się doniesienia o możliwości zmiany konwencji zaprzysiężenia, które dotychczas zawsze miało miejsce w sejmowym budynku. Jedną z rozważanych opcji, jak donosił RMF FM, jest organizacja wydarzenia na… Stadionie Narodowym w Warszawie.

Takie rozwiązanie pozwoliłoby zagwarantować zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy uczestnikami, a tym samym zminimalizować szanse ewentualnego zakażenia. Na uroczystość zaprzysiężenia zapraszani są prezydenci, premierzy, dyplomaci, związki wyznaniowe i pracownicy kancelarii. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że może to być łącznie nawet 1 000 osób. Wiadomo już, że uroczystość odbędzie się 6 sierpnia. Aby możliwe było zaprzysiężenie w sali plenarnej Sejmu, marszałek Elżbieta Witek musiałaby znieść obowiązujący limit miejsc. W takiej sytuacji nie byłoby możliwe zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego. W chwili obecnej z powodu wspomnianych regulacji, posłowie i senatorowie częściowo pracują w sposób zdalny.

Jak jednak ustalił Polsat News, w tym terminie zaplanowane są mniejsze wydarzenia, a o ewentualnym zaprzysiężeniu na stadionie, władze obiektu nic nie wiedzą.

Nie potwierdzam, nie mam informacji w tym zakresie

– powiedziała Monika Borzdyńska, dyrektor ds. Komunikacji, Promocji i Marketingu Stadionu Narodowego

W dodatku, jak później poinformował dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka:

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podpisała postanowienie o zwołaniu Zgromadzenia Narodowego, zbierze się ono 6 sierpnia w Sejmie

Formuła przysięgi

Do zaprzysiężenia nowego prezydenta może dojść dopiero w terminie 30 dni od daty obwieszczenia o wynikach wyborów. Sąd Najwyższy po zapoznaniu się ze sprawozdaniem Państwowej Komisji Wyborczej oraz po rozpatrzeniu protestów wyborczych dokonuje oceny ważności wyborów prezydenckich. Oznacza to, że w sytuacji, gdy duża część protestów okaże się zasadna, wybory mogą zostać unieważnione.

Jeśli okaże się, że wybory są ważne, w ostatnim dniu urzędowania aktualnego prezydenta zostanie zwołane Zgromadzenie Narodowe. Prezydent-elekt złoży wówczas następującą przysięgę:

Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem…

Wraz z wypowiedzeniem tych słów Andrzej Duda zostanie prezydentem Polski na następne 5 lat. Uroczystość zaprzysiężenia odbywa się w obecności obu izb parlamentu (Sejmu i Senatu).

Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Instagram, Twitter

Może Cię zainteresować