×

Koronawirus w Polsce 16 lipca. Liczba nowych przypadków zakażeń znowu rośnie!

Koronawirus w Polsce 16 lipca. Ministerstwo Zdrowia opublikowało dane dotyczące liczby nowych zakażeń. Dane nie są zbyt optymistyczne. Czy w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju, można gdzieś jechać na urlop?

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce

Przez minione trzy dni liczba nowych zakażeń koronawirusem utrzymywała się w Polsce na poziomie poniżej 300. Wczoraj odnotowano 264 nowe zachorowania na Covid-19. Największa zachorowalność utrzymuje się, tradycyjnie, w województwie śląskim.

Dobra wiadomość jest taka, że przybywa regionów, w których wczoraj nie odnotowano żadnego, jak w województwie pomorskim, przypadku zakażenia koronawirusem lub pojedyncze, jak w podlaskim czy warmińsko-mazurskim. To się nawet dobrze składa, bo są to miejsca, w których… Polacy chętnie spędzają wakacje.

W całej Polsce od początku pandemii potwierdzono do wczoraj 38 721 przypadków zakażenia SARS-CoV-2 i 1 594 ofiar śmiertelnych. To czyni nasz kraj relatywnie bezpiecznym epidemiologiczne, chociaż nie aż tak, jak twierdzi premier Mateusz Morawiecki, który optymistycznie ogłosił, że koronawirus jest już w Polsce w odwrocie.

2 lipca w Tomaszowie Lubelskim nieoczekiwanie stwierdził:

Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii. To jest dobre podejście. Już teraz nie trzeba się jego bać.

Prof. Krzysztof Simon, ordynator Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu w rozmowie z Rzeczpospolitą nie mógł uwierzyć, że takie słowa padły. Kiedy pokazano mu nagranie, był w szoku:

Nie wiedziałem, że premier Morawiecki jest epidemiologiem i ekspertem od zakażeń. SARS-CoV-2 jest, była i będzie. Obiektywnym potwierdzeniem jest liczba rejestrowanych dziennie 300–500 przypadków w całym kraju, a więc podobnie jak w miesiącach poprzednich. W dalszym ciągu trzeba się bać. Ryzyko zakażeń wciąż jest duże, a wirus nie jest w odwrocie.

Koronawirus w Polsce 16 lipca

O tym, jak łatwo się zarazić, mogli ostatnio przekonać się goście weselni w Nawojowej w województwie małopolskim. Sanepid do tej pory wykrył 151 zakażeń wśród gości weselnych i ich rodzin, a prawie tysiąc osób poddał kwarantannie. Niewykluczone, że kolejne ogniska koronawirusa pojawią się w wyniku II tury wyborów prezydenckich, ale jeszcze na nie za wcześnie. Pierwsze objawy koronawirus pojawiają się po kilku dniach, nawet do 14 od kontaktu z patogenem.

Na razie Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Facebooku i Twitterze o 333 kolejnych zakażeniach koronawirusem. Tym samym ogólna liczba chorych od początku pandemii wzrosła w Polsce do 39 054.

Nowe przypadki dotyczą województw:
śląskiego (89),
małopolskiego (60),
łódzkiego (38),
mazowieckiego (37),
podkarpackiego (36),
dolnośląskiego (26),
wielkopolskiego (20),
kujawsko-pomorskiego (6),
lubelskiego (4),
lubuskiego (4),
opolskiego (4),
pomorskiego (3),
świętokrzyskiego (3),
zachodniopomorskiego (3).

W komunikacie resortu zdrowia czytamy również o ofiarach śmiertelnych wśród osób z Covid-19:

Z przykrością informujemy o śmierci 11 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 75-K Racibórz, 76-M Tychy, 71-M Chorzów, 71-M, 91-M, 83-M, 84-M, 81-K Radom, 70-M, 63-K Starachowice, 80-M Zgierz. Większość osób miała choroby współistniejące.

Tym samym liczba osób zakażonych koronawirusem, które zmarły wzrosła w Polsce do 1 605. Dobra wiadomość jest taka, że wyzdrowiało już 28 928 pacjentów!

Źródła: tvn24.pl, www.rp.pl, twitter.com
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować