×

Zakupy w czasie epidemii koronawirusa. Jak je robić, aby się nie zarazić?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało zalecenia związane z robieniem bezpiecznych zakupów w trakcie epidemii koronawirusa. Jest kilka rzeczy, które można wprowadzić w swoje życie, aby zminimalizować ryzyko zakażenia Covid-19. Jak w takim razie należy robić zakupy?

Zakupy w czasie epidemii

Kodeks działania opracowany przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ składa się z 14 punktów i przedstawia, jak w sposób bezpieczny dla siebie i innych zaopatrywać się w niezbędne produkty. Wprowadzenie stanu epidemii sprawiło, że zmianie uległy zasady funkcjonowania sklepów. Klienci zobowiązani są m.in. do zachowania bezpiecznej odległości między sobą, która wynosi co najmniej 1–1,5 m. W dużych hipermarketach o konieczności pozostawienia przestrzeni między kupującymi przypominają komunikaty głosowe i plakaty wywieszone na drzwiach sklepów. Wprowadzono również ograniczenia co do liczby klientów, którzy mogą w tym samym czasie znajdować się w sklepie. W zależności od powierzchni sali, określa się dozwoloną ilość osób, która może równocześnie przebywać na terenie sklepu. Wybrane markety poszły nawet o krok dalej i prowadzą kontrolę temperatury czy dezynfekcję rąk przed wejściem. Co więcej, wyznaczono specjalne godziny, w których seniorzy mogą robić zakupy. W trakcie kupowania warto powstrzymać się od dotykania klamek i innych powierzchni. Zamiast z koszyków i wózków lepiej jest pakować produkty do własnej torby lub dostępnych w sklepie toreb. Wskazane jest unikanie dotykania produktów, które są przeznaczone do spożycia bez mycia i obróbki termicznej takich jak np. pieczywo, bułki czy wyroby cukiernicze. Wszystkie działania mają na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby.

Spożycie zakażonych produktów

Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że żywność „nie jest i nie może być źródłem zakażenia koronawirusem”, przytaczając ustalenia Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Należy jednak pamiętać, że wirus może przetrwać wiele godzin na różnych rodzajach powierzchni, dlatego należy dokładnie myć warzywa i owoce, a po kontakcie z zewnętrzną częścią opakowań dokładnie dezynfekować ręce.

Osoby, które mają wątpliwości co do czystości zakupionego pieczywa mogą umieścić je na czas ok. 2 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 180–200 stopni. Główny Inspektor Sanitarny stwierdził, że jak na razie „nie ma doniesień naukowych, które wskazywałyby na zakażenie koronawirusem drogą pokarmową”. Z drugiej strony, jak wiadomo temat koronawirusa jest wciąż otwarty i pełen zagadek.

Zasady GIS dotyczą też zachowania w sklepie – mycia i dezynfekowania rąk (w wielu sklepach przy wejściach pojawiły się pojemniki z płynem dezynfekującym), oraz zachowania 1,5 metra odstępu od innych ludzi.

Na stronie GIS znajduje się tez instrukcja dedykowana zakupom na bazarkach i straganach – znajdziecie ją TUTAJ.

Według Światowej Organizacji Zdrowia Polska znajduje się już wśród krajów o tzw. poziomej transmisji wirusa, co oznacza, że koronawirusem mogą zakazić się nie tylko osoby, które wróciły z zagranicy. Patogen przenosi się bowiem między tymi, którzy z Polski nie wyjeżdżali, ani nie mieli styczności z powracającymi do kraju.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter.com, Pixabay.com

Może Cię zainteresować