×

Jego córeczka zaczęła się dusić. Uratował ją dzięki kursowi sprzed 25-lat

Alex Cole-Hamilton jest członkiem szkockiego parlamentu. Ostatnio razem z córką przeżył dramatyczne chwile. Dziewczynka zakrztusiła się monetą. Ojciec uratował ją dzięki kursowi pierwszej pomocy, który zrobił 25 lat temu.

Rodzice planowali wieczór poza domem

Alex i jego żona szykowali się do sobotniego wyjścia. Kobieta wyszła wcześniej, natomiast Alex został jeszcze w domu żeby porozmawiać z opiekunką Darcy.

Córeczka była w kuchni i oglądała bajki. W tedy ojciec usłyszał niepokojące odgłosy. W rozmowie z dziennikarzami wspomina moment w którym zorientował się, że coś jest nie tak:

Usłyszałem coś w stylu zdławionego płaczu. Wtedy wpadłem do kuchni, zdążyła jeszcze powiedzieć „Połknęłam pieniążek”. Wtedy przestała oddychać i zaczęła zmieniać kolor

Twitter

Zadziałał instynktownie

Na szczęście nie stracił zimnej krwi. Przypomniał sobie kurs pierwszej pomocy, który zrobił 25 lat wcześniej w ramach szkolenia na nurka:

Instynktownie obróciłem ją do góry nogami i kilka razy mocno klepnąłem w plecy otwartą dłonią, aż zaczęła wymiotować. Nie zwróciła monety, ale usłyszałem, że może już złapać oddech. Zrozumiałem, że udało mi się obrócić monetę i udrożnić jej tchawicę.

Wtedy Alex postawił córkę i zadzwonił na numer alarmowy. W kilka minut dziewczynka trafiła do szpitala. Po operacji lekarze usunęli z jej tchawicy monetę 50 eurocentów. W tym momencie dziewczynka jest już zdrowa i wróciła do domu.

Twitter

Nie każdy rodzic wie jak zareagować

Alex wrzucił zdjęcie z prześwietlenia Darcy na portal społecznościowy. Po publikacji zdjęcia odezwało się do niego mnóstwo rodziców, którzy pisali, że kompletnie nie mieliby pojęcia co zrobić w takiej sytuacji. Dlatego parlamentarzysta postanowił rozpocząć kampanię na temat pierwszej pomocy przy zadławieniach, by zwiększyć świadomość rodziców.

Jak zaznacza Alex, lekarze i ratownicy mówili, że gdyby nie podjął takiego działania, sprawa mogłaby skończyć się o wiele gorzej. On sam wspomina, że uratowanie córki zawdzięcza w dużej mierze pamięci mięśniowej:

W tamtym momencie w ogóle się nie bałem. Byłem po prostu skupiony. Wiedziałem, że to co mam teraz zrobić jest najważniejsze. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę to doświadczenie przekazać innym rodzicom. To wy możecie zareagować, zanim nadejdzie pomoc.

Mamy nadzieję, że każdy rodzic będzie niedługo wiedział, jak udzielić pierwszej pomocy swojemu dziecku.

Może Cię zainteresować

zamknij