×

Już za tydzień w żadnym sklepie nie kupisz papierosów mentolowych!

W przyszłym tygodniu wchodzi w życie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych oraz tych zawierających kapsułkę w filtrze. Wielu palaczy nie zdaje sobie sprawy, że niebawem będą musieli pożegnać się z ulubionymi papierosami. Jest to rezultat unijnej dyrektywy z 2014 roku.

Koniec ery papierosów mentolowych

Szacuje się, że w Polsce około 9 mln ludzi pali papierosy. Wśród nich sporą grupę (około 50 procent) stanowią wielbiciele tych miętowych. Niestety, już 20 maja będą musieli pożegnać się ze swoim nałogiem. Wejdzie bowiem w życie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych oraz zawierających kapsułkę smakową. Co ciekawe, wielu palaczy nie wie, że już wkrótce ich ulubione papierosy znikną ze sklepowych półek. Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu powiedział:

Z badań wynika, że blisko 50 proc. konsumentów nie wie o zakazie sprzedaży, który ma wejść 20 maja. Jednocześnie prawie 20 proc. badanych deklaruje, że jest gotowe sięgnąć po papierosy mentolowe z czarnego rynku.

Można przypuszczać, że ograniczone rozpowszechnianie informacji o wprowadzeniu zakazu ma na celu uniknięcie sytuacji, w której palacze będą robić tzw. zapasy. Prezes PIH przewiduje, że nowe regulacje mogą znacząco wpłynąć na handel detaliczny w Polsce.

Polska wyróżnia się na tle krajów Unii Europejską, jeśli chodzi o konsumpcję mentolowych wyrobów tytoniowych. Stanowią one u nas blisko 30 proc. rynku. W niektórych sklepach odpowiadają one za 15 proc., a nawet 40 proc. obrotu. Dlatego ta planowana zmiana, będzie miała tak duży wpływ na handel detaliczny w Polsce.

Polska się pogrąża

Finansowe skutki epidemii koronawirusa są dotkliwe dla wszystkich krajów. Polska nie jest w tym przypadku wyjątkiem, jednak jak pokazują dane ograniczenie wpływów ze sprzedaży papierosów może mieć katastrofalne skutki. Roczne zyski ze sprzedaży papierosów, które zasilają budżet państwa wynoszą około 26 mld zł. Z tego 7-9 mld zł stanowią właśnie papierosy mentolowe. Prezes Ptaszyński bardzo obawia się, że dyrektywa sprawi, że w Polsce znów rozkwitnie nielegalny handel papierosami, który na przestrzeni ostatnich lat udało się opanować. Jeszcze w 2015 roku papierosy z przemytu stanowiły około 18,3 %. W 2019 roku było to już tylko 9,9 %.

Stajemy przed bardzo dużym wyzwaniem i jako organizacja zwracamy się z apelem w pierwszej kolejności do Ministerstwa Finansów, KAS, żeby nie dopuścili do zalania nas papierosami przemycanymi do Polski. Kolejny apel kierujemy do konsumentów, aby nie korzystali z wyrobów podrabianych z szarej strefy, które produkowane są bez żadnego nadzoru i nie spełniają norm jakościowych i mogą zawierać inne substancje niewiadomego pochodzenia. Trzeci apel kierujemy do mediów, aby uświadomić jak największą liczbę konsumentów o zbliżającym się zakazie sprzedaży.

Przewidywania prezesa PIH mogą się spełnić, ponieważ według badań, co piąty konsument wyraża chęć zakupienia zakazanych papierosów.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay.com, Twitter.com, www.pexels.com

Może Cię zainteresować