×

Zakaz rozpalania grilli i ognisk. Fatalna wiadomość dla mieszkańców Warszawy

Zakaz rozpalania grilli i ognisk. Tego nikt nie mógł się spodziewać. Oficjalny komunikat to wielki cios dla wielbicieli imprez plenerowych. Czy to oznacza, że w najbliższą majówkę wielu mieszkańców Warszawy nie będzie mogło ucztować na świeżym powietrzu?

Zapobieganie zgromadzeniom

Wielkimi krokami zbliża się weekend majowy, czyli czas kiedy wielu Polaków rozpoczyna tzw. sezon grillowy. Informacje o odejściu trzeciej fali koronawirusa i powrocie do względnej normalności sprawiły, że ludzie zaczęli już planować uczty na świeżym powietrzu. Sprzyjająca pogoda oraz kilka dni wolnych od pracy zachęcają, aby spotkać się ze znajomymi i przy pysznym jedzeniu, rozkoszować się wiosną.

Nie ulega wątpliwości, że zgromadzenia, w których bierze udział kilka lub nawet kilkanaście osób, niebędących członkami jednego gospodarstwa domowego, niosą ze sobą ryzyko utworzenia sieci zakażeń koronawirusem. W związku z tym, już jakiś czas temu pojawiały się pogłoski mówiące o tym, że rządzący mogą wprowadzić zakaz organizacji grilli oraz ognisk podczas weekendu majowego. Jak dotąd, tego typu rozporządzenie nie weszło w życie.

Nie oznacza to jednak, że w pełni swobodnie możemy rozpalać grille i ogniska. Miasto Stołeczne Warszawa ogłosiło już, że nie tylko w maju, ale także w pozostałych miesiącach, organizowanie tego typu imprez nie będzie dozwolone. Powód tej decyzji jest jednak zupełnie inny niż epidemia COVID-19.

Zakaz rozpalania grilli i ognisk

W związku z dużym ryzykiem przekroczenia dopuszczalnego poziomu benzo(a)pirenu, Miasto Stołeczne Warszawa podjęło kroki zmierzające do ograniczenia emisji szkodliwych substancji. W tym celu do mieszkańców wysyłane są SMS-y o następującej treści:

Wg Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska w dzielnicach: Wawer, Wesoła, Ochota, Włochy, Wola, Mokotów, Ursus istnieje ryzyko przekroczenia w 2021 r. średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu (1 ng/m3) w pyle zawieszonym PM10.

W oparciu o Program ochrony powietrza od 26.04 do 31.12.2021 r. na wybranych terenach miasta obowiązuje  ograniczenie rozpalania grilli i ognisk. Oprócz tego, mieszkańcy muszą się liczyć z zakazem korzystania z instalacji do spalania biomasy drzewnej i zakazem używania dmuchaw do liści. Ponadto, Zarząd Województwa Mazowieckiego zaleca korzystanie z alternatywnych sposobów przemieszczania się na krótkich odcinkach (rower, pieszo) oraz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej/gminnej zamiast komunikacji indywidualnej.

Pełna treść komunikatu GIOŚ o ryzyku przekroczenia poziomu docelowego dla benzoapirenu w pyle zawieszonym PM10, umieszczonego na stronie internetowej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, brzmi:

26 kwietnia 2021 r. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska określił, że w części woj. mazowieckiego, w tym w Warszawie na terenie dzielnic Wawer, Wesoła, Ochota, Włochy, Wola, Mokotów i Ursus, istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu.

W związku z powyższym, od 26 kwietnia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. na wskazanym obszarze obowiązują działania określone przez Zarząd Województwa w Programie ochrony powietrza dla poziomu 1 (kolor żółty) – ryzyko przekroczenia poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10, tj.: ograniczenie rozpalania grilli i ognisk, zakaz korzystania z instalacji do spalania biomasy drzewnej (kominków, piecyków kominkowych, piecyków ozdobnych) – nie dotyczy, gdy jest to jedyne źródło ciepła lub gdy do lokalu nie jest dostarczana energia elektryczna wskutek awarii), zakaz używania dmuchaw do liści.

Pełne informacje otrzymać można pod numerem telefonu 22 597 94 81 lub adresem mailowym: powietrze@mazovia.pl

Grupa ryzyka

Ze względu na podwyższony poziom benzo(a)pirenu szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na przewlekłe choroby sercowo-naczyniowe. Pacjenci zmagający się z niewydolnością serca, chorobą wieńcową, jak również z zaburzeniami w obrębie układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc) należą do grupy ryzyka.

Co więcej, szczególnie dbać o siebie muszą osoby starsze, kobiety w ciąży i dzieci, a także ludzie z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz tzw. ozdrowieńcy. W chwilach zwiększonego stężenia, można obserwować u siebie pogorszenie samopoczucia, np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu i znużenie.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay, Twitter

Może Cię zainteresować