×

Majówka 2021 będzie naprawdę długa! Ile przysługuje nam dni wolnego?

Majówka 2021 bez wątpienia upłynie Polakom pod znakiem koronawirusa, ale i tak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym czasie zaplanować wiosenny wypoczynek. Tegoroczny weekend majowy będzie dość długi i warto to wykorzystać. Ile dni wolnych wypadnie w maju? Jak w tym roku wypada majówka? My już to wiemy!

Polacy potrzebują wypoczynku

Epidemia koronawirusa daje się Polakom bardzo mocno we znaki. Ludzie są wykończeni psychicznie długotrwałym siedzeniem w domu oraz brakiem jakichkolwiek rozrywek. Dla wielu osób weekend majowy wiąże się z nadzieją na wyczekiwany od miesięcy wypoczynek. Niestety majówka 2021 nie będzie taka, jak oczekiwałaby tego większość społeczeństwa. W związku, z zagrożeniem epidemiologicznym minister zdrowia, Adam Niedzielski zapowiedział, że obostrzenia dotyczące hoteli nadal obowiązują.

Wszystkie pozostałe restrykcje będą obowiązywały do 25 kwietnia. O dwa tygodnie przedłużamy restrykcje w zakresie hoteli i obiektów noclegowych do 3 maja, by nie było wątpliwości co do majówki.

Co więcej, na początku maja nastąpi wzmożenie kontroli, mających na celu sprawdzenie czy aby na pewno wszystkie obostrzenia są respektowane.

Absolutnie tak. Jeżeli chodzi o kwestie kontroli, na pewno majówka będzie tym okresem wytężonych kontroli prowadzonych zarówno przez policję, jak i inspektorów sanitarnych.

Od 27 marca na terenie całej Polski obowiązują obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Ograniczenia obejmują przede wszystkim zamknięcie zakładów fryzjerskich, przedszkoli, żłobków oraz sklepów budowlanych i meblowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. Oprócz tego, zawieszone jest funkcjonowanie hoteli (z wyjątkiem hoteli robotniczych), kin, teatrów, muzeów i galerii sztuki. Restrykcje te zostały przedłużone do 18 kwietnia. Później jednak, minister ogłosił, że lockdown potrwa co najmniej do niedzieli, 25 kwietnia. Z kolei, zamknięcie hoteli będzie obowiązywało do 3 maja.

Majówka 2021

Wielu Polaków zadaje sobie pytanie, jak w tym roku wypada majówka. Oczywiście, jak co roku weekend majowy opiera się na dwóch istotnych świętach. 1 maja obchodzone jest Święta Pracy, a 3 maja Dzień Konstytucji RP. Każdego roku, Polacy wertują kalendarze w nadziei na pomyślną konfigurację soboty, niedzieli oraz wspomnianych Świąt, która umożliwiłabym maksymalne wydłużenie weekendu. Rok 2021 jest pod tym względem dość pomyślny. Pierwszy dzień majówki wypada w sobotę, a ostatni w poniedziałek. Oznacza to, że zamiast dwóch dni wolnego, zyskamy aż trzy dni wolne od pracy. Co więcej, należy pamiętać, że ze względu na fakt, że 1 maja wypada w sobotę, każdy pracownik otrzyma dodatkowy dzień wolny. Jak mówi artykuł 130 Paragraf 2 Kodeksu Pracy:

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

W przypadku osób, których szef zgodzi się na to, aby odebrali dzień wolny w piątek, 30 kwietnia lub we wtorek, 4 maja, weekend majowy ma szansę wydłużyć się aż do 4 dni. Osoby, dla których 4 dni to za mało, mogą wziąć 3 dni urlopu w okresie od 5 do 7 maja. W efekcie otrzymają aż 9 dni wolnego. Tak długi urlop pozwoli z łatwością zrealizować krajowy lub zagraniczny wypoczynek.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter, Pixabay

Może Cię zainteresować