×

Zakaz handlu będzie obowiązywał częściowo już w soboty? Jest propozycja nowelizacji ustawy

Projekt ustawy o zakazie handlu w niedziele zawiera 39 dni, w których sklepy będą zamknięte w 2018 roku. To bardzo dużo, a co za tym idzie, różnice w obrotach, które generują placówki handlowe, uległy diametralnej zmianie. Nie ma się więc co dziwić, że firmy i właściciele sklepów wciąż szukają sposobów na obejście nowych przepisów. Tymczasem politycy i działacze chcą pójść o krok dalej. Niestety, nie mamy w tym przypadku dobrych wiadomości dla zakupoholików.

Sklepy zamknięte także w soboty?

Nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu pracuje samorządowy związek zawodowy „Solidarność”. Ich zdaniem projekt wymaga poprawek, a rozwiązaniem na uszczelnienie przepisów jest dla nich ograniczenie handlu także w sobotę. Związkowcy mają tutaj na myśli wydłużenie zakazu do 31 godzin – zakaz handlu obowiązywałby już w soboty od godziny 22.00, a kończyłby dopiero w poniedziałki o godzinie 5.00 rano.

Pixabay

Jak to argumentują?

Wytłumaczenie w tym przypadku jest dość „banalne”. Według związkowców otwarte w sobotni wieczór sklepy przyciągają osoby, które są pod wpływem alkoholu. Zgodnie z ich tokiem rozumowania, osoby takie są bardziej agresywne, co może doprowadzać do niepotrzebnych zamieszek. Jeśli sklepy będą wtedy pozamykane, takich zachowań według związkowców będzie mniej.

Ten pomysł nie wszystkim się podoba

Nie ma się co dziwić, że ten pomysł nie podoba się przede wszystkim Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, ale nie tylko. Według pracodawców takie traktowanie jednego sektora jest dyskryminacją wobec innych. Takie rozwiązanie z pewnością nie spodoba się także osobom pracującym w innych branżach. Do propozycji „Solidarności” odniosła się również minister Elżbieta Rafalska, która podkreśliła, że niektóre pomysły związkowców zostaną uwzględnione.

Pytanie które? Czy w sobotnie wieczory nie będzie już po co wychodzić do sklepów, bo będą pozamykane?

Pixabay

Na tym nie koniec…

Jeśli do tego dojdzie, bardzo prawdopodobne, że zostanie także uniemożliwione obchodzenie zakazu poprzez status placówki pocztowej – to kolejny z pomysłów, które chce wprowadzić organizacja.

Kolejny rok, kolejne niedziele

Nie zapominajmy, że już niebawem czeka nas kolejna zmiana – wraz z początkiem 2019 roku zakaz handlu będzie obowiązywał również w pierwsze niedziele każdego miesiąca. Wyjątkiem pozostaną ostatnie, a także te, które zostały wykluczone przez ustawę. Pamiętajmy jednak, że docelowo plan zakłada, aby wszystkie niedziele były wolne od handlu.

Jesteście gotowi na takie zmiany?

Może Cię zainteresować

zamknij