×

Zagrożenie katastrofą ekologiczną na światową skalę! Ukraińcy biją na alarm

Poważne zagrożenie katastrofą ekologiczną! Władze Mariupola biją na alarm. Bombardowanie Azowstalu mogło uszkodzić zbiornik, w którym znajdują się dziesiątki tysięcy ton skoncentrowanego roztworu siarkowodoru. Wyciek cieczy może spowodować „śmierć całej fauny i flory” Morza Azowskiego.

Mariupol w ruinie

Mariupol to miasto całkowicie zniszczone przez Rosjan. Zginęło ponad 20 tys. mieszkańców, a życie tych, którzy przetrwali (według szacunków to ok. 100 tys. ludzi), zmieniło się w koszmar. Kilka dni temu władze miasta informowały, że „woda wymywa z prowizorycznych grobów ciała zabitych”. Eksperci obawiają się, że w mieście może dojść do wybuchu epidemii cholery, ponieważ woda pitna miesza się ze ściekami i bagnem.

Brakuje jedzenia i lekarstw. W mieście praktycznie nie ma elektryczności, a tam, gdzie Rosjanie próbują podłączyć prąd, wybuchają pożary.

Ostatnim punktem obrony ukraińskiej armii w Mariupolu był Azowstal. Na tragedię cywilów, którzy schronili się w zakładach, patrzył cały świat. Od poniedziałku obrońcy Azowstalu składają broń. Rosjanie wywożą ich poza miasto.

Teraz Rosjanie niszczą ten niezwykle ważny dla Ukrainy kompleks przemysłowy. Chcą zmienić go w ruinę i sprawić, by wszyscy zapomnieli o bohaterstwie obrońców Azowstalu. Sytuacja jest krytyczna.

Zagrożenie katastrofą ekologiczną

Władze Mariupola przestrzegają, że bombardowanie Azowstalu może zakończyć się potężną katastrofą ekologiczną.

Bombardowanie Azowstalu w Mariupolu mogło uszkodzić instalację, w której znajdują się dziesiątki tysięcy ton skoncentrowanego roztworu siarkowodoru. Wyciek tej cieczy całkowicie zabiłby florę i faunę Morza Azowskiego

– poinformowała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się przy tym na mariupolską radę miejską.

Następnie niebezpieczne substancje mogą trafić do mórz Czarnego i Śródziemnego

– zaznaczono w komunikacie.

W zbiorniku nazywanym też „chemicznym jeziorem” znajdują się dziesiątki tysięcy ton niebezpiecznej substancji.

Mer Mariupola – Wadym Bojczenko, apeluje o dopuszczenie do obiektu międzynarodowych ekspertów oraz ONZ w celu zapobieżenia „katastrofie ekologicznej na światową skalę”.

Portal Ukrainska Prawda twierdzi, że wkrótce wojska ukraińskie będą dysponować siłami do przepędzenia okupantów z Mariupola. Miejmy nadzieję, że stanie się to jak najprędzej.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij