×

Epidemia cholery w Ukrainie? Jest poważne zagrożenie, zwłaszcza w Mariupolu

Epidemia cholery w Ukrainie? W niektórych ukraińskich terytoriach WHO przygotowuje się na najgorsze. Szczególnie dramatyczna sytuacja jest w Mariupolu, gdzie Rosjanie uszkodzili wiele instalacji komunalnych.

Epidemia cholery w Ukrainie?

Cholera to groźna choroba zakaźna (nazywana też chorobą „brudnych rąk”), która dziesiątkowała Europejczyków w XIX wieku. Czyżby wkrótce mogli się spodziewać powrotu do odległej przeszłości? Wiele na to wskazuje. Jeszcze kilka miesięcy temu większość sądziła, że w XXI wieku w naszym regionie nie dojdzie do bestialskiej napaści na sąsiedni kraj. A mimo to dziś patrzymy, jak Ukraińcy przelewają krew za swoją wolność. Czy ta wojna sprawi, że będą musieli się zmierzyć z jeszcze jednym ogromnym wyzwaniem?

Ukraińskim miastom grozi epidemia cholery

– przestrzegła we wtorek szefowa WHO na Ukrainie Dorit Nitzan.

Zdaniem WHO, do wybuchu epidemii może dojść na terenach najbardziej dotkniętych działaniami zbrojnymi. W szczególnie trudnym położeniu znalazł się Mariupol. W mieście woda pitna miesza się ze ściekami i bagnem, co sprzyja rozwojowi choroby.

Wiele rur jest uszkodzonych, otrzymujemy informacje od naszych współpracowników, organizacji pozarządowych, które pracują dzień i noc, że na ulicach jest bagno, ścieki i woda pitna są zmieszane

– relacjonuje Dorit Nitzan.

Rozpoczęto produkcję szczepionek

Swoje zaniepokojenie sytuacją w Ukrainie wyraził także dyrektor WHO na Europę Hans Kluge. Przekazał on, że w bazie operacyjnej WHO pod Dnieprem rozpoczęto produkcję szczepionek.

Cholerę można skutecznie leczyć antybiotykami oraz poprzez nawadnianie organizmu. Niestety w Mariupolu nie ma warunków do leczenia pacjentów. I pewnie jeszcze długo nie będzie. Miasto kontrolują Rosjanie. W wyniku rosyjskiej agresji, zginęło ponad 20 tys. mieszkańców Mariupola. To piękne niegdyś miasto, stało się miejscem kaźni.

W Europie z najgroźniejszą jak dotąd epidemią cholery mieliśmy do czynienia w latach 1831-1838 (w czasie powstania listopadowego). Co ciekawe, choroba dotarła do Polski wraz z rosyjskimi wojskami.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x