Epidemia cholery w Ukrainie? Jest poważne zagrożenie, zwłaszcza w Mariupolu
Epidemia cholery w Ukrainie? W niektórych ukraińskich terytoriach WHO przygotowuje się na najgorsze. Szczególnie dramatyczna sytuacja jest w Mariupolu, gdzie Rosjanie uszkodzili wiele instalacji komunalnych.
Epidemia cholery w Ukrainie?
Cholera to groźna choroba zakaźna (nazywana też chorobą „brudnych rąk”), która dziesiątkowała Europejczyków w XIX wieku. Czyżby wkrótce mogli się spodziewać powrotu do odległej przeszłości? Wiele na to wskazuje. Jeszcze kilka miesięcy temu większość sądziła, że w XXI wieku w naszym regionie nie dojdzie do bestialskiej napaści na sąsiedni kraj. A mimo to dziś patrzymy, jak Ukraińcy przelewają krew za swoją wolność. Czy ta wojna sprawi, że będą musieli się zmierzyć z jeszcze jednym ogromnym wyzwaniem?
Ukraińskim miastom grozi epidemia cholery
– przestrzegła we wtorek szefowa WHO na Ukrainie Dorit Nitzan.
Zdaniem WHO, do wybuchu epidemii może dojść na terenach najbardziej dotkniętych działaniami zbrojnymi. W szczególnie trudnym położeniu znalazł się Mariupol. W mieście woda pitna miesza się ze ściekami i bagnem, co sprzyja rozwojowi choroby.
Wiele rur jest uszkodzonych, otrzymujemy informacje od naszych współpracowników, organizacji pozarządowych, które pracują dzień i noc, że na ulicach jest bagno, ścieki i woda pitna są zmieszane
– relacjonuje Dorit Nitzan.
Mariupol został dziś wyzwolony przez wyzwolicieli. Został wyzwolony ze zwykłego życia, z cywilizacji, ze szczęścia, normalności i przyszłości. Podziękujmy wyzwolicielom, cały Mariupol długo na nich czekał. pic.twitter.com/zExwEyRAkc
— PrawyPopulista 🇵🇱🇺🇦 (@PrawaStronaa) May 17, 2022
#Mariupol: zmarłych jest już tak wielu, że konieczne są pochówki w zbiorowych mogiłach. Tak wygląda jeden z cmentarzy na obrzeżach miasta
📷voyna_ukrainavshoke / tg pic.twitter.com/nDyzWeTVBS
— Biełsat (@Bielsat_pl) May 16, 2022
Rozpoczęto produkcję szczepionek
Swoje zaniepokojenie sytuacją w Ukrainie wyraził także dyrektor WHO na Europę Hans Kluge. Przekazał on, że w bazie operacyjnej WHO pod Dnieprem rozpoczęto produkcję szczepionek.
Cholerę można skutecznie leczyć antybiotykami oraz poprzez nawadnianie organizmu. Niestety w Mariupolu nie ma warunków do leczenia pacjentów. I pewnie jeszcze długo nie będzie. Miasto kontrolują Rosjanie. W wyniku rosyjskiej agresji, zginęło ponad 20 tys. mieszkańców Mariupola. To piękne niegdyś miasto, stało się miejscem kaźni.
Mariupol, Ukraine.
– 2015 before big reconstruction
– 2020 after (in jan 2022 Mariupol has renewed all the last public transport and become 1st city in UA with all new cars)
– 2022 russia comes and kills at least 25,000 civilian people. #SaveAzovstal pic.twitter.com/BBOjDH2fYK— Pan Roodik (@Roodik1995) May 16, 2022
"Russian victory"
Grozny 2000
Mariupol 2022 pic.twitter.com/fM7hV10mJl— Samuraj 🇵🇱🇺🇦 (@LeSqmourai) May 17, 2022
W Europie z najgroźniejszą jak dotąd epidemią cholery mieliśmy do czynienia w latach 1831-1838 (w czasie powstania listopadowego). Co ciekawe, choroba dotarła do Polski wraz z rosyjskimi wojskami.
Napisz do nas, jeśli spotkała Cię historia, którą chcesz się podzielić:
@redakcja@popularne.pl