×

Zadanie domowe 8-latka przerosło rodziców. Nikt nie wie, która odpowiedź jest poprawna

Wydaje się, że zadanie skierowane do 8-latków nie powinno sprawiać rodzicom większych problemów. Jednak to ćwiczenie pokonało nie tylko dzieci, ale też dorosłych. Wydawnictwo WSiP umieściło w kartach matematycznych „Nowi tropiciele” zadanie, na które nie ma jednej, sensownej odpowiedzi. Okazuje się, że tytuł podręcznika jest bardziej dosłowny niż spodziewali się rodzice, ponieważ znalezienie jednej odpowiedzi rzeczywiście wymaga przeprowadzenia śledztwa.

Zadanie domowe 8-latka przerosło rodziców. Są oburzeni

Kiedy dzieci nie mogą poradzić sobie ze szkolnym zadaniem, do akcji wkraczają rodzice, którzy śpieszą z poprawną odpowiedzią. Jedna z poirytowanych mam nie mogąc znaleźć rozwiązania, wrzuciła zdjęcie podręcznika na grupę przeznaczoną dla rodziców.

Okazało się, że nie tylko ona ma problem z zadaniem. W komentarzach pojawiło się wiele teorii, który z zegarów rzeczywiście nie pasuje do pozostałych.

Wskazałabym 5:15, bo jako jedyna pokazuje godzinę między 12. a 6. Reszta wskazuje godzinę między 6 a 12

Uważam, że nie pasuje 5:15. Dlatego, że pozostałe godziny następują po sobie – najpierw jest 9, potem 10, a następnie 11. Tutaj wyróżnia się ta piąta

Kolejnym popularnym rozwiązaniem była godzina 10:45. Zwolennicy tej odpowiedzi argumentowali, że to jedyna godzina, przy której wskazówka pokazująca minuty znajduje się po drugiej stronie tarczy. Ale czy w tę stronę zmierzały myśli osoby układającej zadanie? Nie wiadomo.

Zadanie domowe 8-latka przerosło rodziców

A gdyby tak zmienić godzinę?

Byli też tacy, którzy uznali, że zegarowe zadanie pewnie nie sprawiałoby problemu, gdyby było wiadomo, czy pokazują godzinę przed czy po południu. Wtedy ponownie poprawną odpowiedzią byłaby godzina 5:15, a raczej 17:15. Niestety od zarania dziejów tarcza zegara jest dwunastogodzinna, więc takie rozwiązanie odpada.

Pod postem można znaleźć też komentarze osób, które zauważyły, że zadanie dałoby się rozwiązać, jeśli pojawiłaby się w nim godzina 11:30 zamiast 11:25. Wtedy wszystkie godziny poza 9:05 byłyby wielokrotnością kwadransa. Ale takie dywagacje też nie mają racji bytu, ponieważ treści zadania zmienić się nie da.

Najprawdopodobniej chodzi o trzeci zegar. Biorąc bowiem pod uwagę pierwszą cześć zadania, czyli polecenie „odczytaj godziny na zegarach”, można dojść do wniosku, że tylko na jednym cyferblacie wskazówki pokazują godzinę „za” – 11:45, czyli „za 15 dwunasta”. Pozostałe, to godziny odczytywane „po”, np. „5 po dziewiątej”.

Jak Wy rozwiązalibyście to zadanie?

Może Cię zainteresować