×

Od środy zmiana w funkcjonowaniu urzędów w związku z koronawirusem

W związku z pandemią koronawirusa zawieszona została praca urzędów administracji publicznej i samorządowej. Na mocy rozporządzenia o częściowym znoszeniu ograniczeń, w środę, 22 kwietnia nastąpi wznowienie pracy urzędów. Ciągle jednak nie ma pewności, na jakiej zasadzie i w jakim zakresie, bo politycy co chwila zmieniają zdanie…

Wznowienie pracy urzędów

Od tego tygodnia rozpoczyna się stopniowe znoszenie obostrzeń w wprowadzonych z powodu pandemii koronawirusa. W poniedziałek obywatele odzyskali prawo wchodzenia do lasów i parków, a młodzież powyżej 13. roku życia znów może wychodzić z domu bez opieki dorosłych.

W ostatniej chwili do rozporządzenia dorzucono poprawkę, przywracającą podstawową działalność urzędową, związaną z obsługą obywateli. O poprawkę wnioskował minister spraw wewnętrznych i administracji, ale, jak się okazuje, sam nie za bardzo wiedział, jak to ma wyglądać w praktyce. W rezultacie powstał chaos informacyjny.

W sobotę rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że urzędnicy wrócą na swoje stanowiska pracy i zaczną przyjmować interesantów:

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego przychylił się podczas sobotniego posiedzenia do wniosku ministra spraw wewnętrznych i administracji, aby uruchomić niezbędną obsługę dla obywateli w administracji publicznej, w tym administracji samorządowej. Odbędzie się to przy zachowaniu wysokich wymogów sanitarnych.

Jak doprecyzował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, praca urzędów ograniczy się na razie do „zadań niezbędnych”. Należą do nich sprawy, związane z:

  • rejestracją stanu cywilnego
  • ewidencją ludności i dowodami osobistymi
  • pomocą społeczną
  • świadczeniem usług komunalnych
  • działaniem urzędów pracy, w tym w przedmiocie wsparcia przedsiębiorców w związku z epidemią wywołaną zakażeniami wirusem SARS-CoV-2
  • wydawaniem praw jazdy
  • wydawaniem dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów komunikacyjnych
  • decyzjami architektoniczno-budowlanymi i innymi, związanymi z inwestycjami, np. dotyczącymi ochrony środowiska.

Rząd zmienia zdanie

Niestety, autorzy poprawki nie sprecyzowali, jakie środki ostrożności rekomendują urzędnikom. Odpowiedzialność za zdrowie ich i petentów beztrosko zrzucili na kierowników. Jak wyjaśnił wiceszef MSWiA, tak będzie po prostu najlepiej:

Przepis rozporządzenia zakłada też, że urzędy muszą oczywiście zachowywać zasady bezpieczeństwa. Jesteśmy jednak przekonani, że kierownicy urzędów będą najlepiej wiedzieli, jak to bezpieczeństwo obywatelom zapewnić.

Takie rozwiązanie obowiązywało jeszcze w sobotę 18 kwietnia. Następnego dnia, w niedzielę rząd znowu zmienił zdanie. Popołudniu  ukazała się przyjęta przez Radę Ministrów poprawka do poprawki, na mocy której praca urzędów zostanie wznowiona „w sposób wyłączający bezpośrednią obsługę interesantów”.

Ciekawe, czy to ostateczna decyzja. Do środy zostało jeszcze trochę czasu…

Źródła: twitter.com, businessinsider.com.pl

Może Cię zainteresować