×

Zapłaciła prawie 1000 zł za podręczniki dla dziecka. Jako dowód pokazała paragon

Rodzice przyznają, że w związku z reformą oświaty, wyprawka szkolna w 2019 roku będzie naprawdę kosztowna. Jednak chyba nie spodziewali się aż takich cen. Jedna z mam podzieliła się w sieci paragonem z księgarni, w której kupowała podręczniki. Zdjęcie robi furorę w internecie – kobieta zapłaciła prawie tysiąc złotych.

Zaskakująco droga wyprawka

Nie da się ukryć, że wyprawka dla ucznia to zawsze duże obciążenie dla rodziców, zwłaszcza jeśli muszą zaopatrzyć w podręczniki więcej niż jedno dziecko. Jednak internauci są zgodni, że ten paragon to gruba przesada. W jednej z księgarni w Lubaniu, matka licealisty zapłaciła za książki ogromną kwotę. Poza jedną okładką na zeszyt, kobieta kupowała wyłącznie niezbędne podręczniki.

Ceny poszczególnych książek robią ogromne wrażenie. Podręcznik do religii 34 zł, zbiór z chemii – 44 zł, podręcznik do historii 48 zł, a podręcznik do fizyki aż 54 zł. Chociaż największe wrażenie robi cena książek do nauki języka niemieckiego. Za zestaw obejmujący podręcznik i zeszyt ćwiczeń, mama licealisty zapłaciła 91 zł. W sumie – 924 zł.

Inni rodzice wydali na wyprawkę podobną kwotę

Zdjęcie paragonu udostępniła psycholog rozwojowa Dorota Zawadzka, znana szerzej publiczności jako Super Niania. Pod jej postem możemy znaleźć setki komentarzy rodziców, którzy potwierdzają, że taki paragon to nie wyjątek:

U mnie bez językowych i geografii wyszło prawie 700 złotych (w jednej z tańszych księgarni internetowych). Językowe do angielskiego i niemieckiego to około 160-200 zł. To koszt wyjdzie podobny, jak na paragonie. Ciężko o używane, bo nowa podstawa programowa (1 LO po podstawówce)

Mój syn w tym roku poszedł do LO i koszt jego książek plus ćwiczenia wyszedł w podobnej kwocie. Nie mogę zrozumieć dlaczego tak rzadko można odkupić książki od starszych roczników. Dlaczego co chwila zmienia się baza programowa a w książkach to samo tylko inny autor i oprawka – to jest chore

Ja w dalszym ciągu nie pojmuje, dlaczego w Polsce nie można wypożyczyć podręczników od szkoły, tak jak robi się to w innych krajach

Wyprawka szkolna 2019 – ceny są wyższe w stosunku do zeszłego roku

Pod zdjęciem nie zabrakło również komentarzy, że książki były równie drogie w poprzednich latach, jednak przeczą temu raporty i badania. Według analiz firmy Deloitte, tegoroczna wyprawka dla ucznia może kosztować nawet 1718 zł. Ta kwota przekracza nawet połączone świadczenia 500 i 300 plus. Z kolei „Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że koszt książek do 4-klasowego liceum to wydatek większy nawet o 20 proc., niż w zeszłym roku.

Wyprawka szkolna 2019 jest wyjątkowo kosztowna

Rodzice uczniów, którzy w tym roku poszli do liceum po 8. klasie, czują się szczególnie pokrzywdzeni. Te ceny to pokłosie reformy oświaty i nowego programu dla 4-letniego liceum. Uczniowie pierwszych klas nie mogą odkupić używanych książek od starszych kolegów. To oznacza, że rodzice muszą kupić komplet nowych podręczników.

Ile zapłaciliście za tegoroczną wyprawkę?

Może Cię zainteresować

zamknij