×

Potężny wybuch wulkanu Krakatau! Czy Indonezji grozi niebezpieczne tsunami?

Wybuch wulkanu Krakatau u wybrzeży Indonezji. Jak donoszą zagraniczne media, doszło do dwóch potężnych erupcji, w odstępach około 40 minut. Z krateru wciąż wyrzucane są lawa i okruchy skalne.

Wybuch wulkanu Krakatau

Pierwsza erupcja nastąpiła wczoraj, 10 kwietnia o godzinie 21.58 czasu lokalnego (16.58 w Polsce), druga o godzinie 22.35 (17.35) i nadal trwa. Wyrzucony z ogromną siłą popiół utworzył nad okolicą duszącą zasłonę dymną unoszącą się na wysokości 15 km. Z Krakatau wydobywa się lawa, dym i znaczne ilości materiałów piroklastycznych. Wybuch był tak potężny, że słyszeli go nawet mieszkańcy oddalonej o 150 km Dżakarty.

Poprzednia erupcja wulkanu miała miejsce zaledwie 2 lata temu. Warto przypomnieć, że aktywność wulkanu jest bardzo niebezpieczna, ponieważ ostatnim razem doprowadziła do powstania wielkiego tsunami. W wyniku kataklizmu śmierć poniosło ponad 400 osób, a kilka tysięcy odniosło ciężkie obrażenia.

Z powierzchni ziemi została zmieciona większość okolicznych domów. Zgodnie z ustaleniami Centrum Wulkanologii i łagodzenia skutków katastrof geologicznych (PVMBG) pierwsza erupcja trwała minutę i 12 sekund. Na wysokość 200 metrów został wyrzucony popiół i dym. Dopiero druga erupcja okazała się naprawdę poważna. Wówczas popiół i odłamki skalne wyleciały na wysokość 15 km.

Historia Krakatau

Najgroźniejsza erupcja miała miejsce w 1883 roku. Jej siłę wybuchową określono na 13 tysięcy razy większą od bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę.

Wybuch spowodował powstanie tsunami, które doprowadziło do zniszczenia 165 wsi i miast. Zginęło wtedy 36 000 osób. Krakatau jest wyspą wulkaniczną, znajdującą się w Cieśninie Sundajskiej, pomiędzy wyspami Sumatra i Jawa. Cała wyspa stanowi aktywny wulkan klasyfikowany jako stratowulkan.

Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), YouTube

Może Cię zainteresować