×

Toksyczna chmura zbliża się do Polski. To efekt wybuchu wulkanu na La Palmie

Toksyczna chmura zbliża się do Polski. Na skutek wybuchu wulkanu na Wyspach Kanaryjskich do powietrza przedostały się gigantyczne ilości toksycznego dymu. Silny wiatr z dużą prędkością przemieszcza szkodliwe substancje w kierunku Europy Środkowej. Już jutro zanieczyszczenia dotrą do naszego kraju. Czy jest jakiś sposób, aby uchronić się przed niebezpieczeństwem?

Erupcja wulkanu

19 września miała miejsce potężna erupcja wulkanu Teneguia (w strefie Cumbre Vieja) mieszczącego się na należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich La Palmie. Po silnych wstrząsach sejsmicznych ze szczelin wulkanu zaczęły wydostawać się ogromne ilości lawy. Ze wstępnych szacunków wynika, że ognista materia pokryła niemalże 170 hektarów terenu. Magma zniszczyła ok. 350 budynków.

Z wulkanu w dalszym ciągu wydostają się kłęby toksycznego dymu oraz odłamki skalne. Gęsty pył stopniowo pokrywa całą wyspę. Na skutek eksplozji w powietrze przedostały się ogromne ilości dwutlenku siarki, który utleniając się, przechodzi w trójtlenek siarki. Związek ten po połączeniu z cieczą tworzy niebezpieczny dla środowiska kwas siarkowy. Oznacza to, że wraz z deszczem substancja trafi na Ziemię pod postacią kwaśnego deszczu.

Specjaliści nie mają wątpliwości, że jest to wielkie zagrożenie dla świata przyrody. Podkreślają przy tym, że to właśnie wybuchy wulkanów są największym źródłem tlenków węgla, siarki i azotu, które przyczyniają się do powstawania m.in. smogu oraz efektu cieplarnianego. Portal fanipogody.pl uważa, że toksyczny pył będzie dalej przemieszczał się w stronę Europy Centralnej. Już dziś znajdzie się nad terytorium Francji oraz Włoch.

Toksyczna chmura zbliża się do Polski

W Polsce powoli rozpoczyna się sezon grzewczy, który jak wiadomo jest okresem wzmożonego zanieczyszczenia powietrza. Dodatkowe skażenie spowodowane wybuchem wulkanu na La Palmie może doprowadzić do dramatycznego pogorszenia jakości powietrza. Na szczęście meteorolodzy nie przewidują wystąpienia deszczy w najbliższą niedzielę, co daje nadzieję na uniknięcie czarnego scenariusza w postaci kwaśnego deszczu.

Cumbre Vieja to wulkaniczny grzbiet, posiadający wiele kraterów. Aktywność wulkanu Teneguia dawała o sobie znać już od jakiegoś czasu. 10 września na wyspie La Palma odnotowano aż 21 tys. wstrząsów sejsmicznych.

Od ponad dwóch lat trwają oczekiwania na wybuch islandzkiego wulkanu Askja. Już kilka razy wydawało się, że nastąpi erupcja, ale ostatecznie wstrząsy sejsmiczne ustawały. Czas pokaże kiedy Askja ponownie się przebudzi.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij