×

Chmura dwutlenku siarki dotarła nad Polskę! IMGW ostrzega przed fatalnymi skutkami

Chmura dwutlenku siarki dotarła nad Polskę! Toksyczne pyły wyrzucone przez wulkan na La Palmie znajdują się już na terytorium naszego kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed możliwością wystąpienia fatalnych skutków.

Gigantyczna eksplozja

Od wybuchu wulkanu na hiszpańskiej wyspie La Palma minął już niemal miesiąc, ale to nie oznacza, że Polska uniknie skutków eksplozji. Z krateru Cumbre Vieja od 19 września wydobywa się lawa, odłamki skalne oraz duszące gazy. Przez ostatnie tygodnie na kanaryjskiej wyspie doszło do gigantycznych spustoszeń.

Wybuch doprowadził do zniszczenia niemal 1500 budynków oraz zalania ponad 650 hektarów powierzchni. Cumbre Vieja należy do najbardziej aktywnych sejsmicznie wulkanów Wysp Kanaryjskich. W ubiegłym wieku wybuchał dwukrotnie – najpierw w roku 1949, później w 1971.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej alarmuje, że toksyczna chmura dwutlenku siarki z wulkanu na La Palmie już wczoraj przybyła nad północno-zachodnie obszary Polski. W komunikacie IMGW możemy przeczytać:

W kolejnych godzinach będzie się przemieszczała równoleżnikowo i jutro rano (15.10.2021) dotrze nad północno-wschodnią Polskę.

Chmura dwutlenku siarki dotarła nad Polskę

Już w środę hiszpańskie i portugalskie media przestrzegały, że nad południową częścią Półwyspu Iberyjskiego gromadzi się dym z Cumbre Vieja. Niepokój meteorologów wzbudzał w szczególności fakt, że wśród pyłów znajduje się spora ilość dwutlenku siarki, odpowiedzialnego m.in. za występowanie smogu oraz kwaśnych deszczy.

Z szacunków naukowców wynika, że każdego dnia do atmosfery przedostaje się ponad 8000 ton dwutlenku siarki. Na domiar złego, 11 października lawa z wulkanu dotarła do lokalnej cementowni, wywołując pożar. Z płonącej fabryki do atmosfery znów przedostały się ogromne chmury toksycznych oparów. 

Wszystko wskazuje na to, że kanaryjska La Palma nie zamierza się uspokajać. Od środy na wyspie odnotowano ponad 50 trzęsień ziemi. Władze musiały przeprowadzić kolejne ewakuacje mieszkańców. Eksperci twierdzą, że wstrząsy sejsmiczne występują dosłownie na terenie całej wyspy.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij