×

Wulkan Askja może wybuchnąć w każdej chwili. W strefie zagrożenia jest cała Europa!

Przed dwoma tygodniami sejsmolodzy odnotowali ponad 700 trzęsień ziemi na Islandii. Wstrząsy wciąż się pojawiają, wywołując przerażenie europejczyków, którzy wciąż pamiętają paraliż komunikacyjny wywołany przez erupcję wulkanu Eyjafjallajökull w 2010 roku. Czy ta sytuacja się powtórzy?

Zagrożenie jest realne

Od 6 listopada sejsmolodzy odnotowali ponad 700 wstrząsów, z których najsilniejszy miał siłę 3,4 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajduje się w okolicy wulkanu Askja położonego we wschodniej części wyspy. Aktywność wulkanu jest nieustannie monitorowana, ale sejsmolodzy są niemal pewni, że trzęsienia ziemi zapowiadają erupcję.

Wybuch wulkanu Askja jest niezaprzeczalnym zagrożeniem dla całego kontynentu europejskiego

Jest to związane z popiołem i dymem, które przemieszczając się zgodnie z dominującym kierunkiem wiatru, czyli na południe, dotrą do Europy. Według ekspertów ewentualna erupcja Askji przysłoniłaby na długi czas większą część naszego kontynentu.

zagłada Europy
Twitter

Paraliż komunikacyjny

W 2010 roku aż 95 tysięcy lotów zostało odwołanych w związku z erupcją wulkanu Eyjafjallajokull. Przyczyną były ogromne chmury pyłu i dymu, które przysłoniły europejskie niebo. Najgroźniejsza erupcja Askji miała miejsce w 1875 roku. Doprowadziła wówczas do rozległego skażenia gleby i śmierci zwierząt gospodarskich. Mnóstwo osób było zmuszonych do emigracji. Ostatnia erupcja Askji miała miejsce w 1961 roku.

zagłada Europy
Twitter

Cenne przyrodniczo miejsce przestanie istnieć

W kraterze Askji zlokalizowane są dwa jeziora – Öskjuvatnn, jedno z najgłębszych i największych jezior Islandii oraz mniejsze, Viti. Drugie z jezior znajduje się w małym kraterze i posiada unikalny, mleczno-błękitny kolor. Z krateru wydobywają się gorące, siarkowe gazy, przez co temperatura jego wody sięga 21 stopni. Miejsce to jest perłą turystyczną, do której co roku przyjeżdżają tysiące ludzi, pragnących zażyć kąpieli w kraterze wulkanu. Istnieje niebezpieczeństwo, że w związku ze spodziewanym wybuchem wulkanu, jezioro może zniknąć, za sprawą zmiany tektoniki rejonu.

zagłada Europy
Twitter


 

 

 

Fotografie: Twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij