×

Pilny apel prezydenta Dudy po wybuchach w Przewodowie. Zwrócił się do Polaków

Prezydent Duda apeluje. Po wczorajszych wydarzeniach oczy wszystkich zwrócone są w kierunku wsi Przewodów. Pojawia się uzasadnione pytanie, czy Polacy mogą czuć się bezpiecznie. Jak mają funkcjonować mieszkańcy wschodniej Polski, mając z tyłu głowy, że historia ze zbłąkanym pociskiem znów może się powtórzyć…? Prezydent Duda zaapelował do mieszkańców wschodniej Polski o spokój. Wyjaśnił też, że wkrótce będzie można zaobserwować wzmożoną aktywność służb.

Przypadkowe ofiary

Wczoraj przed godz. 16 mieszkańcy wsi Przewodów oraz sąsiednich miejscowości, usłyszeli przeraźliwy huk. Na terytorium Polski spadł pocisk ukraińskiej obrony przeciwrakietowej. W wyniku eksplozji zginęły dwie osoby: mężczyzna pracujący w rolniczej suszarni oraz kierowca, który przyjechał ze zbożem.

Jak informuje portal Interia, jedną z ofiar jest Bogdan W., mieszkaniec Przewodowa. Mężczyzna miał 62 lata, w suszarni pracował od dłuższego czasu.

Druga z ofiar to Bogdan C., pochodzący z miejscowości Setniki, oddalonej o kilka kilometrów od Przewodowa. Mężczyzna pracował w suszarni od niedawna.

Od wczoraj do miejscowości Przewodów napływają kondolencje oraz wyrazy solidarności z całego świata.

Prezydent Duda apeluje o spokój

Dziś prezydent Andrzej Duda poinformował, że najprawdopodobniej to nie Federacja Rosyjska stoi za wystrzeleniem rakiety, a wczorajszy wybuch nie stanowił ataku na Polskę. Ale takie zapewnienia nie wystarczą, by uspokoić nastroje. Nawet jeśli nie doszło do zamierzonego ataku, czy możemy czuć się bezpiecznie, gdy przez zbłąkane pociski giną ludzie? Czy sytuacja, do której doszło w Przewodowie, może się powtórzyć również w innej miejscowości?

Prezydent Duda zaapelował o spokój. Mieszkańcy wschodu Polski mogą się spodziewać wzmożonej aktywności, zarówno ze strony wojska, jak i innych służb.

Chcemy podkreślić, żeby mieszkańcy wschodniej części Polski nie niepokoili się zwiększoną aktywnością, zarówno wojsk sojuszniczych, czyli samolotów  – krótko mówiąc, jak i Policji, Straży Granicznej, wojska – w szczególności w regionie przygranicznym. To jest działanie, które podjęliśmy w sposób intencjonalny, by zwiększyć bezpieczeństwo. Widząc zwiększone siły policyjne, zwiększony ruch na niebie, proszę zachować spokój. Bo to świadczy to tym, że działamy i że polskie bezpieczeństwo jest wzmocnione

– przekazał prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej.

Po polskim niebie będą latały również samoloty sił powietrznych Stanów Zjednoczonych.

To jest nasza odpowiedź na tę sytuację i odpowiedź Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prosiliśmy o to już wczoraj – od razu po zdarzeniu – żeby ta obecność obrony przeciwlotniczej była wzmocniona. To się teraz dzieje. Są to działania zaplanowane

– wyjaśnił Andrzej Duda.

Fotografie:

Może Cię zainteresować