×

Niezapomniany wstęp Gienka Loski. Wszyscy Polacy płakali przed telewizorem

Wszyscy Polacy płakali przed telewizorem, gdy charyzmatyczny muzyk Gienek Loska śpiewał utwory „It’s a man’s world” czy „When a man loves a woman”.  Informacja o śmierci zaledwie 45-letniego artysty białoruskiego pochodzenia to wielki szok dla fanów programu X Factor.

Wszyscy Polacy płakali przed telewizorem

Dziś radio Euroradio.fm z Mińska podało informację o śmierci Gienka Loski. 5 maja 2018 roku piosenkarz doznał rozległego wylewu krwi do mózgu. Niestety pomocy udzielono mu dopiero 11 godzin później, co sprawiło, że przez kolejne lata zmagał się z poważnymi skutkami wylewu. Muzyk zmarł wczoraj 9.09.2020 r. w domu swojej Mamy w Białooziersku. Jego niezwykłe występy i nietuzinkowa osobowość z pewnością nie zostaną zapomniane. Do dziś wszyscy pamiętamy jego pełne emocji wykonanie utworów: „When a man loves a woman”, „Layla” czy „It’s a man’s world” w pierwszej edycji programu X Factor, którą wygrał. Mentorem Gienka był Czesław Mozil, który doskonale wiedział, jakie piosenki pozwolą zaprezentować swojego podopiecznego z jak najlepszej strony. Po sukcesie, który odniósł w 2011 roku dzięki występowi w programie, Gienek wydał dwa albumy „Hazardzista”, a następnie „Dom”. Oba odniosły spory sukces.

Uliczny grajek

Gienek Loska rozpoczynał swoją karierę od występów na ulicach. Nawet po sukcesie w programie X Factor nadal zdarzało mu się grać dla przechodniów. Nic nie zapowiadało problemów zdrowotnych Gienka. Po wylewie krwi do mózgu, muzyk przez kilka miesięcy pozostawał w śpiączce. W tym czasie odżywiał się przed sondę. Później, gdy jego stan się polepszył, rozpoczął kosztowną rehabilitację. Dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Muzycznej artysta mógł liczyć na pomoc w zakupie lekarstw, odżywek, środków pielęgnacyjnych, jedzenia medycznego, zabiegów itp. W internecie nie brakuje głosów, mówiących o tym, że piosenkarz zmarł z powodu zawieszenia rehabilitacji, co miało mieć związek z trwającą epidemią koronawirusa. Gienek Loska posiadał polskie obywatelstwo i mógł być leczony w Polsce, jednak ze względu na zły stan zdrowia niemożliwe było przewiezienie go do kraju. W pamięci wszystkich Polaków na zawsze zostaną porywające występy Gienka.

Fotografie: YouTube, Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij