×

Wraca nauka zdalna! Tylko wybrani uczniowie będą mogli wejść do szkoły

Na dzisiejszej konferencji minister Przemysław Czarnek poinformował o powrocie nauki zdalnej. Pandemia dała w kość rodzicom, których tryb nauczania ich dzieci zmienia się dosłownie co parę tygodni. Od początku pandemii ciężko jest zaplanować swoją pracę do przodu, bo nigdy nie wiadomo, kiedy dzieci będą chodzić do szkoły.

Wraca nauczanie zdalne w całej Polsce!

Najnowsza decyzja ministra nie będzie jednak dotyczyć wszystkich uczniów. Przedszkolaki i najmłodsi wychowankowie szkoły podstawowej nadal będą uczestniczyć w stacjonarnych zajęciach. Na naukę zdalną zostaną wysłani uczniowie od piątek do ósmej klasy oraz szkół ponadpodstawowych. Czarnek zapowiedział, że rozporządzenie ma trwać do 27 lutego, czyli do końca ferii zimowych.

„W praktyce oznacza to dla większości uczniów nieco ponad dwa tygodnie nauki zdalnej, bo pozostałe dwa tygodnie to są ferie zimowe, które w dziewięciu województwach przypadają na okres lutego” – mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek

Dlaczego klasy 1-4 zostają na nauczaniu stacjonarnym?

Rodzice najmłodszych mogą odetchnąć z ulgą. Załatwienie urlopu lub opieki dla nich w dwa dni, byłoby nie lada wyzwaniem. Swoją decyzję o wykluczeniu tej grupy wiekowej, minister argumentował w następujących słowach:

„Im młodsze roczniki, tym trudniejsza i mniej efektywna nauka zdalna. Staraliśmy się zatrzymać w szkole najwięcej roczników, jak to tylko możliwe” – tłumaczył na konferencji, minister Przemysław Czarnek

źródło: Twitter

Piąta fala jest przyczyną wprowadzenia nauczania zdalnego

Nikt już chyba nie ma wątpliwości, że trwa piąta fala COVID-19. W sobotę resort zdrowia poinformował o 40,8 tys osób zakażonych. Jest to najwyższy wynik od początku pandemii.

W poniedziałek (24.01) odbyła się specjalna narada urzędników Ministerstwa Edukacji i Nauki. To właśnie wtedy zadecydowano o ponownym wprowadzeniu nauki zdalnej w Polsce. Minister zapewnia jednak, że nie przewiduje przedłużenia tego rozporządzenia w czasie.

Nauka zdalna – co z maturą 2022?

Z pewnością przygotowanie do matury w czasach pandemii jest niezwykle trudne. Do egzaminu zostały cztery miesiące. Minister zapewnił, że w czasie nauki zdalnej, uczniowie będą mogli spotykać się na konsultacje indywidualne lub grupowe. Czy takie rozwiązanie uspokoi tegorocznych maturzystów?

Pandemia wpłynęła na przebieg podobnych egzaminów w innych europejskich krajach. W 2021 roku, maturzyści we Włoszech zdawali tylko jeden ustny egzamin ze wszystkich przedmiotów. W Anglii, Walii i Szkocji egzaminy nie odbędą się. Wyniki zostaną zastąpione ocenami końcowymi, które wystawiają nauczyciele.

W zeszłym roku, w Polsce matura odbyła się „normalnie”. Uczniowie byli zobowiązani do zakrywania ust i nosa, lecz mogli zdjąć maski podczas rozwiązywania testu. Nasuwa się pytanie, czy nie powinniśmy wziąć przykładu z innych europejskich państw, które postanowiły radykalnie zmienić sposób oceny umiejętności uczniów.

Może Cię zainteresować

zamknij