×

Wzruszający hołd dla Pawła Adamowicza! O tym finale WOŚP będą pisać w podręcznikach do historii

„Gdańsk dzieli się dobrem”  takie hasło będzie przyświecać gdańszczanom podczas 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dlaczego akurat te słowa? To właśnie je jako ostatnie wypowiedział Paweł Adamowicz, zanim został śmiertelnie ugodzony nożem. Prezydent Gdańska zmarł 14 stycznia 2019. To była jedna z największych tragedii, która wstrząsnęła całą Polską.

WOŚP uczci pamięć o Adamowiczu

28. finał WOŚP w Gdańsku będzie wyjątkowy. Coroczne światełko do nieba będzie potwierdzeniem tego, że pamiętamy o zeszłorocznej tragedii. Wszystkich przyświecać będą ostatnie słowa, jakie Paweł Adamowicz wypowiedział na scenie:

Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie.

Zaraz po nich na scenę wszedł Stefan W. i ugodził prezydenta nożem. Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu.

Przemieńmy zło, w dobro

Jurek Owsiak czuł się winny po śmierci Pawła Adamowicz i zrezygnował z funkcji prezesa orkiestry. Wsparła go wtedy cała Polska, również żona zmarłego Prezydenta słowami:

Pamiętajcie, Paweł został zamordowany na Światełku do Nieba. Ja proszę, żeby Jurek Owsiak kierował Orkiestrą dalej. Bo on zawsze obiecywał, że gra do końca świata i jeden dzień dłużej. W niedzielę ten świat skończył się dla Pawła, zmienił się dla naszej rodziny, ale on się nie skończył. Jurku, zmień swoją decyzję i graj z nami dalej. Zwyciężymy, siema!

Żona zmarłego prezydenta sama stanie z puszką

Ostatnio Magdalena Adamowicz poinformowała, że podczas 28. finału orkiestry sama stanie z puszką. Jak przyznaje WOŚP zawsze będzie się jej kojarzył ze śmiercią męża. Jednak całym sercem popiera tą inicjatywę i chce wziąć w niej udział mimo silnej psychicznej bariery:

 Długo o tym myślałam, konsultowałam z córkami, bo tutaj nie chodzi o zwykły strach, ale o barierę psychiczną.

Kto zagra dla Pawła Adamowicza?

W Gdańsku będzie działać, aż 12 sztabów. Dla zmarłego prezydenta zagrają:  Voo Voo z Gośćmi, Sound’n’Grace, Organek, Audiofeels, Lipali, Pectus, Kombi oraz Varius Manx&Kasia Stankiewicz. Koncert rozpoczną się o godzinie 16.00 i potrwają do 21. 00.

Agnieszka Buczyńska poinformowała dla kogo WOŚP będzie zbierał pieniądze w tym roku:

Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku po raz kolejny włącza się w działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas 28. Finału pieniądze zbierane będą dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Zbieramy środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.

Wybieracie się w tym roku na WOŚP, aby uczcić pamięć o Pawle Adamowiczu? Wspieracie tą inicjatywne?

 

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, www.gdansk.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij