×

Włochy przegrywają z koronawirusem? Brakuje miejsc w kostnicach i na nekrologii w gazetach

Włochy przegrywają w walce z koronawirusem! Z powodu braku miejsc w kostnicach, ciała zmarłych przechowuje się w kościołach. Nekrologi w lokalnej gazecie z Bergamo z niecałych dwóch stron rozprzestrzeniły się na 11.

Zarażona Lombardia

Włochy najdotkliwiej spośród państw europejskich przechodzą epidemię koronawirusa. Odnotowano tam ponad 21 tysięcy przypadków zarażeń, 1441 osób zmarło. Szpitale zmagają się z ponad 200-procentowym obłożeniem, a lekarze nie wykonują już żadnych innych zabiegów poza leczeniem chorych na COVID-19. Dramatyczne decyzje, o czyje zdrowie walczyć, a kto już zupełnie nie rokuje i trzeba go pozostawić na pewną śmierć, stały się tragiczną codziennością.

Ciała zmarłych nie mieszczą się już w przyszpitalnych kostnicach. Są przechowywane w opuszczonych przez wiernych kościołach. Władze Mediolanu zaostrzyły przepisy dotyczące pochówku. Od tej pory rodziny mają 5 dni zamiast dotychczasowych 30 na decyzję, gdzie i w jaki sposób pochowają swoich bliskich.

Krematoria mają ograniczoną przepustowość, więc prefekt miasta Brescia zaapelował do mieszkańców, by wybierali tradycyjny sposób pochówku. Pogrzeby odbywają się bez obecności rodzin i znajomych.

Duchowni nie nadążają udzielać chorym ostatniego namaszczenia, więc w sytuacjach krytycznych muszą ich w tym zastępować lekarze. Specjalne uprawienia nadał im biskup Bergami, Francesco Beschi:

Ofiarowuję wam dar błogosławieństwa.

Włochy przegrywają z koronawirusem

W szpitalach znajduje się dwa razy więcej chorych niż miejsc. Jak alarmuje Giulio Gallera z zarządu lombardzkiej opieki społecznej, sytuacja jest dramatyczna:

Za chwilę znajdziemy się w sytuacji bez wyjścia. Jeśli każdego dnia mamy dodatkowe 85 osób, które przyjmujemy na oddział intensywnej terapii, a zazwyczaj opuszczają go dwie lub trzy osoby, (…) to nie starczy nam środków. Staramy się jak możemy, prosimy o wsparcie.

W piątek wieczorem dwóch pacjentów z koronawirusem zostało, z braku miejsc, przewiezionych wojskowym samolotem do szpitala w Palermo. Ich stan określa się jako ciężki.

Kwotą 40 tysięcy euro zasilili lombardzką służbę zdrowia kibice klubu piłkarskiego Atalanta z Bergamo. Lombardia ma też obiecaną pomoc z zagranicy. Jak informuje Giulio Gallera:

Przyjedzie do nas personel z Wenezueli, Kuby, z Chin. To osoby, którym oczywiście damy miejsce zamieszkania. Naprawdę potrzebujemy ich kompetencji.

Od piątku w rzymskich szpitalach pracuje również grupa lekarzy z Szanghaju.

Lawinowy wzrost liczby nekrologów

Dziennikarz David Carretta pokazał na Twitterze strony z nekrologami lokalnej gazety w Bergamo, 50 km od Mediolanu. Zwykle zajmują one nie więcej niż dwie strony. W weekendowym wydaniu nekrologi zapełniły aż 11 stron. Pod tym względem różnica między wydaniem z 9 lutego, a połową marca jest szokująca:

 

Źródła: zdrowie.wprost.pl, twitter.com, tvn24.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij