×

Wkrótce nowe obostrzenia dla niezaszczepionych? Premier podał wstępny termin!

Jedni zachęcają, inni unikają tematu jak ognia – Polacy starają się spędzać wakacje tak, jakby pandemii nie było. Ale na jak długo koronawirus pozwoli o sobie zapomnieć? Rządzący namawiają do szczepień i straszą czwartą falą pandemii. Wkrótce nowe obostrzenia? Premier podaje możliwy termin.

Koronawirus w Polsce

Minionej doby w Polsce wykryto 91 nowych zakażeń koronawirusem. Nie zanotowano nowych zgonów z powodu Covid-19. Takie raporty, po tym, co przeżywaliśmy jeszcze niedawno, niemal na nikim nie robią wrażenia. Ale politycy i eksperci biją na alarm – koronawirus uśpił naszą czujność, ale wkrótce znów uderzy.

Niektórzy twierdzą, że już w sierpniu zagrożenie powróci, a jesienią czeka nas kolejna fala pandemii. Politycy zachęcają do szczepień, ale im bardziej zachęcają, tym większe podejrzenia wzbudzają wśród sceptyków. Polacy skupiają się na razie na wakacyjnym wypoczynku. Szczepią się głównie ci, którzy myślą o zagranicznych wojażach. Ale jedno jest pewne – koronawirus jeszcze o sobie przypomni. Prędzej czy później.

Na razie o zagrożeniu nieustannie przypomina premier Morawiecki oraz szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. W sobotę, gdy premier był we Wrocławiu, zapytano go o to, czy wprowadzone zostaną obostrzenia dla osób niezaszczepionych. Premier przytoczył przykład Wielkiej Brytanii.

Spójrzmy na sytuację w Wielkiej Brytanii, tam czwarta fala jest bardzo groźna co do liczby osób zakażonych, ale dzięki temu, że szczepienia rozpoczęły się wcześniej, osób zaszczepionych jest trochę więcej, to skutki tej fali na szczęście są dużo łagodniejsze

– powiedział Mateusz Morawiecki, cytowany przez serwis Radia ZET.

My oczywiście możemy liczyć na ten łagodniejszy scenariusz, na ten łagodniejszy przebieg procesu zakażeń, ale wolimy szykować się na złe scenariusze. Stąd rozpoczęliśmy kolejną wielką akcję, to już jest szósta czy siódma potężna kampania. Tym razem ogromnie motywująca gminy, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie, właściwie w powiatach, niektórych powiatach większość gmin otrzyma specjalne nagrody do wydatkowania na to, na co mieszkańcy i samorządowcy będą chcieli przeznaczyć te środki

– dodał premier.

Wkrótce nowe obostrzenia?

Morawiecki uważa, że nasza infrastruktura programu szczepień, ale także infrastruktura szpitalna jest gotowa na przyjęcie czwartej fali.

Ale uchrońmy się nawzajem szanowni państwo, drodzy rodacy, przed tymi tragicznymi skutkami Covid-19

– zaapelował szef rządu.

Jeśli trzeba będzie, to w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni będziemy podejmować kolejne, właśnie także restrykcyjne kroki. Na moment obecny staramy się maksymalnie zachęcić do tego na zasadzie dobrowolności, aby się zaszczepić, aby osiągnąć odporność zbiorową

– zapowiedział.

Póki co 17,4 mln Polaków jest w pełni zaszczepionych. Łącznie od początku pandemii w naszym kraju odnotowano 2 883 029 zakażeń SARS-CoV-2 oraz 75 261 zgonów.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij