×

Szczepienia będą obowiązkowe? Minister zdrowia nie pozostawia złudzeń

Szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski w Programie „Gość Wydarzeń” w stacji Polsat mówił o rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 16-17 lat. Odniósł się także do obowiązku szczepień i do ponoszenia opłat za terapię przez osoby, które nie chcą się szczepić. Czy w takim razie szczepienia będą obowiązkowe?

Szef resortu zdrowie Adam Niedzielski przypomniał, że w poniedziałek, w ramach Narodowego Programu Szczepień rusza rejestracja na szczepienia dla dzieci w wieku 16-17 lat. Dotyczy to preparatu Pfizera, który ma dopuszczenie Europejskiej Agencji Leków. Mówił też o tym, że już niedługo szczepionki będą czekały na wszystkich chętnych.

Dojdziemy do punktu przesilenia, gdzie ludzie już nie będą szukali szczepionek. To one będą czekały na ludzi

– mówił Adam Niedzielski.

Szczepienia będą obowiązkowe?

Szef resortu zdrowia został zapytany przez dziennikarza o swoje stanowisku wobec obowiązku szczepień.

Możliwość wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 zasugerował wcześniej prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych. Zdaniem profesora takie rozwiązanie pozwoli nam uniknąć czwartej fali zachorowań, która może nadejść we wrześniu. Swoimi obserwacjami podzielił się na antenie Trzeciego Programu Polskiego Radia.

Adam Niedzielski nie widzi jednak takiej potrzeby. Jak tłumaczy minister zdrowia:

Na razie nie rozważamy wprowadzenia przymusu szczepień. Do tej pory stosowaliśmy takie podejście, że przekonujemy do szczepień. Historia i doświadczenie pokazują, że to dosyć skuteczna metoda. Wiedza, którą przekazujemy przekonuje ludzi.

Szef resortu zdrowia odniósł się także do pomysłu płacenia za leczenie przez osoby niezaszczepione.

Czy niezaszczepieni będą płacić za leczenie?

Prowadzący program zapytał szefa resortu zdrowia co sądzi o propozycji, by osoby, które nie chcą się szczepić i na szczepionkę się nie zdecydują, a na następnie zachorują na COVID-19 płaciły za swoje leczenie. Niedzielski odpowiedział w sposób kategoryczny i jednoznaczny.

To absolutnie nieakceptowalne. Po to jest system leczenia publicznego, żeby ta pomoc była udzielana. Od tego jest państwo, na tym polega nasza rola.

Będą kolejne fale koronawirusa?

Bogdan Rymanowski pytał ministra zdrowia także o prognozy w sprawie ewentualnych kolejnych fal koronawirusa. Minister Niedzielski nie widzi dużego zagrożenia dla ochrony zdrowia. Jak zapewniał:

Nawet czarny scenariusz, który mówi, że w przypadku złożenia się kilku czynników mielibyśmy wzrost zachorowań dziennych do 14 tysięcy to tutaj ryzyko nie jest już takie duże. Infrastruktura jest w takim zakresie wydolna. Myślę, że do września będziemy mieć zaszczepionych wszystkich chętnych i będzie to 70-80 procent populacji.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij