×

Jej oczy są zupełnie inne od pozostałych. Widzi aż 99 mln kolorów więcej niż cała reszta!

Po ponad 25 latach poszukiwań neurologów z Wielkiej Brytanii ogłoszono niedawno, że dotarli do kobiety, której oczy posiadają dodatkowe receptory wykrywające kolory. Szacuje się, że może zobaczyć aż o 99 milionów kolorów więcej niż przeciętny człowiek. Jak twierdzą naukowcy, jest ona jedną z wielu takich osób!

Ludzkie oko w większości przypadków zawiera trzy rodzaje czopków. Uważa się, że każdy jego rodzaj jest w stanie odróżnić około 100 odcieni. Tak więc, gdy połączymy wszystkie  możliwe warianty trzech czopków mamy możliwość odróżnienia około 1 miliona różnych kolorów. Większość ludzi, którzy nie odróżniają kolorów mają tylko dwa w pełni funkcjonalne rodzaje takich komórek, dlatego widzą tylko około 10 000 odcieni. Mają tak prawie wszystkie inne ssaki jak np. psy czy małpy.

Jak wspomnieliśmy wcześniej są jednak wyjątki! Pewien lekarz w północnej Anglii posiada cztery rodzaje czopków, tak więc potrafi odróżnić do 100 mln!

Skąd zrodził się pomysł poszukiwania takich osób?

Już w roku 1948 ideę tą zapoczątkował holenderski naukowiec HL de Vries. Odkrył coś ciekawego w kolorze oczu osób niewidomych. Dowiódł, że osoby niewidome posiadają tylko dwa normalne komórki czopkowe. Trzecia jest zmutowana poprzez co jest mniej wrażliwa na zielone lub czerwone światło. Wykazał również, że córki ślepców posiadają jeden zmutowany czopek i aż trzy zwykłe – normalnie funkcjonujące! Tak więc miały 4 rodzaje czopków, chociaż tylko 3 funkcjonowały normalnie – to było coś niespotykanego.

Pomimo tego odkrycia, nikt nie zwracał większej uwagi na tetrachromię aż do późnych lat 80-tych, kiedy to John Mollon z Uniwersytetu Cambridge rozpoczął poszukiwania kobiety, która może mieć cztery funkcjonujące komórki stożka.

Zakładając, że ślepiec przekazuje czwarty czopek córce, Mollon szacuje, że około 12% populacji kobiet powinno być tetrachromatykami.

Chiara

Następnie, w 2007 roku, neurolog Gabriele Jordan z Uniwersytetu Newcastle w Wielkiej Brytanii, który wcześniej pracował u boku Mollon, postanowił spróbować nieco innego test, aby zbadać temat „super-wizji”. Wzięła 25 kobiet, które miały czwarty typ czopka i umieściła je w ciemnym pomieszczeniu po czym ujrzały 3 kolorowe kręgi, które rozbłysły na ich oczach. Wszystkie wyglądały tak samo, ale według Jordan, prawdziwy tetrachromatyk byłby w stanie odróżnić kolory dzięki działaniu czwartego stożka.

Niewiarygodne, ale jedna z badanych kobiet była w stanie odróżnić trzy kolorowe koła!

„Teraz wiemy, tetrachromatycy istnieją,” powiedziała Greenwood. „Nie wiemy jednak, co powoduje, aby ktoś stał się funkcjonalnym tetrachromatykiem, podczas gdy kobiety zwykle posiadają 3 rodzaje czopków”.

Dowód na to, że tetrachromatycy są wśród nas pokazuje tylko, jak duże mogą być ograniczenia ludzkich zmysłów.

Może Cię zainteresować

zamknij