×

Wichura zrywała dachy i przewracała ciężarówki. Cztery osoby nie żyją

Wichura zrywała dachy, powalała budynki i przewracała ciężarówki. Wiatr w porywach osiągał prędkość 130 kilometrów na godzinę. Cztery osoby zginęły, a co najmniej 38 zostało rannych.

Wichura zrywała dachy

Z niszczycielskim żywiołem musieli się zmierzyć mieszkańcy Stambułu (to najludniejsze miasto w Europie) i okolicznych miejscowości. Silny wiatr siał spustoszenie i niszczył wszystko, co napotkał na swojej drodze. Zrywał dachy, powalał budynki, przewracał ciężarówki, blokując ruch na drodze.

Z nagrań, które zamieszczono w mediach społecznościowych, wyłania się przerażający obraz zniszczeń.

W mieście Catalca w prowincji Stambuł zawaliła się wieża zegarowa, która nie wytrzymała naporu silnego wiatru i runęła na ulicę.

Jak podaje turecka instytucja meteorologiczna, w porywach wiało z prędkością nawet 130 kilometrów na godzinę! Przez silny wiatr powstawały wysokie fale morskie, a cieśninę Bosfor zamknięto dla żeglugi. Woda wylewała się na ulice.

Plany musieli zmienić także pasażerowie, podróżujący tureckimi liniami lotniczymi Turkish Airlines. Nastąpiły zakłócenia w rozkładzie lotów. Sześć samolotów nie mogło wylądować w Stambule i zostało wysłanych do Ankary i Izmiru.

Cztery ofiary śmiertelne

Niestety media informują o ofiarach wichury. Zginęły co najmniej cztery osoby, a 38 zostało rannych. Wśród nich są trzy osoby w stanie krytycznym. Wcześniej służby meteorologiczne wydawały alerty przed nagłym załamaniem pogody, ale to nie wystarczyło, by uniknąć tragedii.

Jak informuje Radio ZET, wichura zaskoczyła m.in. kupujących na miejscowym targu w stambulskiej dzielnicy Esenyurt. Fragment zerwanego dachu powalił jedną z osób na ziemię. Przechodnie usiłowali udzielić ofierze pierwszej pomocy. Wszystko zarejestrowały kamery monitoringu.

Nie wiadomo, czy liczba ofiar śmiertelnych i rannych osób nie wzrośnie. Początkowo informowano o dwóch zmarłych i 19 rannych. Potem turecki minister zdrowia Fahrettin Koca przedstawił nowe dane.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować