×

WHO ostrzega liderów wszystkich państw: „Przygotujcie się na następną pandemię”

Cały świat niemal już od roku zmaga się z pandemią koronawirusa. Wszyscy z utęsknieniem czekają, aż w końcu pojawią się jakieś dobre wiadomości: o skutecznej szczepionce, o skutecznym leku. Tymczasem WHO ostrzega i wzywa liderów wszystkich państw, by już teraz przygotowali się na następną pandemię.

Koronawirus na świecie

Do wczoraj zakażenie koronawirusem potwierdzono u 48 milionów ludzi na całym świecie. Zmarło ponad 1,2 miliona pacjentów. Koronawirus sieje ogromne spustoszenie i nic nie wskazuje na to, by miał się zatrzymać.

Kolejne kraje decydują się na nowe obostrzenia. Zamykanie szkół, basenów, siłowni i aquaparków, zakaz organizowania zgromadzeń i spotkań towarzyskich. A do tego także obowiązek zakrywania nosa i ust, a nawet wprowadzenie godzin policyjnych.

Wyjątkiem są Norwegia i Szwecja, gdzie zamiast nowych obostrzeń, luzuje się dotychczasowe.

WHO ostrzega przed kolejną pandemią

Gdy cały świat walczy, by powstrzymać szalejące zagrożenie, WHO zaskakuje i wzywa liderów wszystkich państw, by już teraz przygotowali się na następną pandemię.

W czwartek 5 listopada na stronie WHO ukazało się oświadczenie, którego treść zdecydowanie nie napawa optymizmem.

Eksperci uważają, że powinniśmy się spodziewać najgorszego. Czy wiedzą coś, o czym my jeszcze nie wiemy? Nie. Celem apelu WHO jest zmobilizowanie przywódców państw do działania, by w przyszłości uniknąć zapaści służby zdrowia i sektora gospodarczego.

Naukowcy podkreślili w oświadczeniu, że jeżeli rządy będą lepiej przygotowane, będą mogły minimalizować straty takie jak te, które obecnie mają miejsce w związku z pandemią koronawirusa.

Dokument naukowców z WHO ma zostać oficjalnie przedstawiony podczas 73. Światowego Zgromadzenia Zdrowia.

Przypomnijmy: w 2017 roku przed okrutną pandemią ostrzegał założyciel Microsoftu i najbogatszy człowiek świata Bill Gates.

Stworzony przez kaprys natury czy przez terrorystów patogen przenoszony drogą powietrzną może według epidemiologów zabić ponad 30 mln ludzi w mniej niż rok. Ich zdaniem istnieje prawdopodobieństwo, że świat doświadczy takiej epidemii w ciągu następnych 10-15 lat

– mówił Bill Gates podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

Musimy się przygotować, jak wojsko przygotowuje się do wojny

– dodał.

Nikt nie przypuszczał, jak szybko te złowieszcze przepowiednie zaczną się spełniać. I jak mocno nieprzygotowani okażą się światowi przywódcy…

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować