×

COVID-19: We Francji odkryto nowy wariant IHU. Pierwsze ustalenia budzą niepokój

Koronawirus nie odpuszcza, a wręcz przeciwnie. Nie daje chwili na wytchnie, a jakby tego było mało, pozyskuje w swoje szeregi nowe warianty. Jeszcze niedawno usłyszeliśmy po raz pierwszy o wariancie Omikron. Dziś już wiemy, że w Marsylii został odkryty nowy wariant IHU. Niestety, pierwsze ustalenia francuskich naukowców są bardzo niepokojące. IHU ma być bardziej odporny na szczepionki i również bardziej zakaźny niż wersja wyjściowa wirusa.

Wariant IHU czyli kolejna, bardziej zaraźliwa i odporna na szczepionki mutacja koronawirusa

Zupełnie nowy wariant koronawirusa, wariant IHU, został rozpoznany u pacjentów z miasta Forcalquier (ok. 100 km od Marsylii), już 10 grudnia. W okolicach Marsylii dotychczas potwierdzono 12 przypadków zakażenia nowym wariantem. Pierwszy przypadek zakażenia IHU wykryto u podróżnego wracającego z Kamerunu. Zarażony był wcześniej zaszczepiony i miał łagodne objawy choroby ze strony układu oddechowego.

Co wiemy o nowym wariancie? Póki co wciąż nie za wiele. Jaką więc rolę w rozwoju pandemii koronawirusa odegra wariat IHU i czy w ogóle? Czas to pokaże. Wiemy natomiast, że wariant IHU został zapisany już w naukowej sieci wymiany GISAID jako B.1.640.2. Dotychczas badaczom udało się ustalić jedynie, że nowy wariant posiada aż 46 mutacji, w wyniku czego jest bardziej odpornym na szczepionkę i bardziej zakaźny niż „oryginalna” wersja wirusa.

Niewiele wskazuje na to, iż IHU wypiera dominujący obecnie wariant Omikron, który stanowi ponad 60 proc. przypadków we Francji… WHO zadecyduje, czy IHU zostanie dołączony do grupy wariantów wartych zainteresowania nadając mu nazwę litery greckiego alfabetu – tłumaczy prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Jaką więc rolę w rozwoju pandemii koronawirusa odegra wariat IHU i czy w ogóle? Czas to pokaże.

Świat zmaga się z Omikronem

Omikron został po raz pierwszy zdiagnozowany w listopadzie minionego roku w Afryce. Nowy wówczas wariant zwrócił swoją uwagę wysoką liczbą mutacji i wysokim potencjałem zakaźnym. Dziś badacze zauważają, że Omikron atakuje górne drogi oddechowe. Powoduje tym łagodniejsze objawy zakażenia niż poprzednie, ale jest bardziej zaraźliwy. Omikron szybko rozprzestrzenił się i obecnie jest już w co najmniej 128 państwach, w tym w Polsce. W miniony poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska potwierdził, że w naszym kraju potwierdzono 72 przypadki zakażenia Omikronem. Dobra wiadomość jest taka, że dostępne szczepionki przeciw COVID-19 nadal zapewniają ochronę przed wspomnianym wariantem. Konieczne jest jednak przyjęcie 3. dawki.

Nasze stanowisko jest takie, że ochrona przed ciężkimi objawami, hospitalizacją i śmiercią jest utrzymana – powiedział ekspert Światowej Organizacji Zdrowia do spraw zapobiegania zakażeniom Abdi Mahamud

Źródła: www.pap.pl
Fotografie: www.instagram.com

Może Cię zainteresować