×

Czas trwania infekcji i „długi COVID” po zakażeniu Omikronem. Co już wiadomo?

W niespełna dwa miesiące Omikron rozprzestrzenił się po całym świecie. Przez ten czas wywołał rekordowe liczby infekcji, a to dlatego, że jest znacznie bardziej zakaźny od swoich poprzedników. Dziś nowy wariant wciąż stawia przed wieloma z nas liczne pytania. Jak długi jest czas trwania infekcji? Czy jest on zróżnicowany czy raczej podobny? Jak skuteczne są szczepionki w obliczu zagrożenia Omikronem? Czy występuje tzw. „długi COVID” po zakażeniu Omikronem? Jako ciekawostkę, należy dodać, że zjawisko to nazywa się także „długim ogonem Covid”.

Objawy infekcji Omikronem pojawiają się szybciej

Objawy zakażenia Omikronem pojawiają się wcześniej niż przy innych wariantach. Średnio ma to miejsce już po trzech dniach. To oznacza, że czas inkubacji uległ skróceniu o około 2-3 dni w porównaniu do czasu inkubacji w przypadku „oryginalnej wersji” COVID-19. Co więcej, szacuje się, że Omikron jest nawet 70 razy bardziej zakaźny niż mutacja Delta. Na plus jest fakt, że Omikron nie jest bardziej niebezpieczny niż poprzednie warianty i wywołuje raczej łagodniejsze objawy często przypominające silne przeziębienie. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Pod żadnym pozorem nie można lekceważyć wariantu Omikron. Nie powinny tego robić zwłaszcza osoby niezaszczepione, które mogą doświadczać cięższych objawów – eksperci mówią o objawach podobnych do tych obserwowanych na początku pandemii.

Jak długo utrzymują się objawy przy łagodnym przebiegu zakażenia wariantem Omikron?

W wywiadzie dla NBC Chicago epidemiolog dr Allison Arwady zwracała uwagę, że objawy wywołane COVID-19 ustępują w ciągu 10 dni, zwłaszcza u osób, które się zaszczepiły. Tymczasem lekarz medycyny ratunkowej dr Rahul Sharma zauważa, że objawy wywołane wariantem Omikron z reguł (zwłaszcza przy lekkim przebiegu choroby) ustępują dość szybko, nawet w ciągu 3-5 dni. I tu znów nie można uznać tego jednak za regułę, bowiem na przebieg i czas trwania zakażenia wpływ na wiele czynników, takich jak wiek, stan zdrowia czy stopień wyszczepienia. Na świecie odnotowano już wiele przypadków, w których wariant Omikron dawał o sobie znać nawet do kilku tygodni. W ciężkich przypadkach powrót do zdrowia może potrwać nawet 6 tygodni lub dłużej. Są też tacy, u których dochodzi do trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Skuteczność szczepionek przeciwko Omikronowi

Dobra wiadomość jest taka, że szczepienia stosunkowo dobrze chronią przed ciężką infekcją wywołaną wariantem Omikron, a przede wszystkim zgonem. Nie zapewniają jednak ochrony przed zakażeniem i chorobą i to bez względu na ilość przyjętych dawek.

„Długi COVID” po zakażeniu Omikronem

„Długi COVID”, który nazywany jest też „długim ogonem Covid” to coś, czego obawia się znaczna część społeczeństwa. W skrócie „długi covid” długotrwałe objawy zakażenia koronawirusem, które utrzymują się przez okres trzech i więcej miesięcy od choroby. Wiadomo, ze w przypadku poprzednich mutacji pacjenci doświadczali m.in. bólów głowy, stawów, mięśni, zaburzeń snu, zmęczenia, zawrotów głowy, a nawet mgły mózgowej, problemów z pamięcią czy koncentracją.

Jak to się ma do nowego wariantu, jakim jest Omikron?

Niestety jest zbyt wcześnie, aby wiedzieć, ile infekcji omikronowych doprowadzi do długotrwałych objawów

– przyznaje specjalista chorób zakaźnych i profesor Rush University Medical.

Choć ta kwestia wciąż pozostaje niejasna, eksperci wskazują na kilka czynników, które pozwolą ograniczyć potencjalne ryzyko rozwoju „długiego COVID”. Są to niezmiennie: podstawowy cykl szczepień i dawka przypominająca, stosowanie maseczek, zachowywanie bezpiecznego dystansu i higiena rąk.

Odkryto nowy podwariant Omikronu. Można się nim zakazić po uzyskaniu odporności

Źródła: www.medonet.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), pixabay.com

Może Cię zainteresować