×

Koniec stanu epidemii w Polsce! Zostanie ogłoszony już niedługo

Koniec stanu epidemii w Polsce zostanie ogłoszony już niedługo! Właśnie zapowiedział to minister zdrowia Adam Niedzielski. Polityk zastrzegł jednocześnie, że stan zagrożenia epidemicznego będzie nadal utrzymany. Co więcej, zdradził też, że już wkrótce na dobre pożegnamy się z paszportami covidowymi.

Koniec stanu epidemii w Polsce

Dziś na antenie Polsat News Adam Niedzielski rozmawiał o obecnej sytuacji epidemicznej w naszym kraju. Minister zdrowia poinformował, że aktualnie w jego resorcie trwają analizy prawne w związku z przekształceniem stanu epidemii w stan zagrożenia epidemicznego.

Myślę, że decyzja o zniesieniu stanu epidemii będzie w kwietniu. Musimy zobaczyć, jakie regulacje prawne muszą być dostosowane

Z całą stanowczością minister Niedzielski podkreślił, że mimo planowanego zniesienia stanu epidemii, „stan zagrożenia epidemicznego będzie utrzymany”.

A co z paszportami covidowymi i 4. dawką?

Następnie padło pytanie o 4. dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi. Dla przypomnienia w ubiegłym tygodniu EMA i ECDC zarekomendowały czwartą dawkę dla osób w wieku 80 lat i starszych.

Będziemy bardzo się przyglądali temu, co w ostatnim czasie EMA rekomendowała. Patrzymy też na inne kraje, gdzie chociażby pacjenci domów opieki społecznej czy osoby z immunoniekompetencją, czyli z upośledzonym systemem odporności mogły z tego korzystać

Na koniec dodał, że w związku z mniejsza ilością odnotowywanych zakażeń tzw. paszporty covidowe zostaną wycofane.

Są wyraźne wskazania, że to jest instrument, który wygasa. Powoli się z nim żegnamy

Źródła: Polsat News, wiadomosci.wp.pl
Fotografie:

Może Cię zainteresować