×

Tysiącom zgonów na COVID-19 można było zapobiec. Ekspert: zabrakło działań rządu

COVID-19 wciąż zbiera śmiertelne żniwo. Od początku pandemii w Polsce z powodu zakażenia wirusem zmarło już ponad 100 tys. ludzi. Lekarze uważają, że wielu z nich nie było skazanych na śmierć. Zdaniem specjalistów tysiącom zgonów na COVID-19 można było zapobiec. Niestety, zabrakło odpowiednich działań ze strony rządu, które by na to pozwoliły.

Mieliśmy te narzędzia w ręku, tylko ich nie użyliśmy

– podkreśla dr Konstanty Szułdrzyński, były członek Rady Medycznej przy premierze

Tysiącom zgonów na COVID-19 można było zapobiec

Kiedy zestawimy liczbę zgonów z liczbą zakażeń w Polsce i otrzymany wskaźnik porównamy do tych uzyskanych w takich krajach, jak Wielka Brytania, Niemcy czy Francja, wypadamy naprawdę źle. W wymienionych krajach ludzie o wiele częściej chorują, ale o wiele rzadziej z tego powodu umierają.

W Polsce liczba tych zgonów (na COVID-19 – przyp. red.) dochodzi do 13 na milion, natomiast w krajach Unii Europejskiej to jest mniej więcej 3,2. W związku z tym można się spodziewać, że gdybyśmy zastosowali taką politykę jak inne kraje Unii Europejskiej, to dałoby się ograniczyć tę liczbę zgonów z ostatniej fali, ona wynosiła 54 tysiące, o trzy czwarte

– podkreśla dr n. med. Konstanty Szułdrzyński, były członek Rady Medycznej przy premierze

Ekspert dodaje również, że wysoka liczba zgonów w Polsce jest „karą za to, że podjęliśmy takich działań, które powinniśmy byli podjąć”. Co ma przez to na myśli?

Zabrakło skutecznych zachęt do szczepień

Szczepienia przeciwko COVID-19 to wciąż temat, który dzieli Polaków. Do tej pory w Polsce podano 49,6 mln dawek szczepionki. Zaszczepionych pełną dawką jest 21,4 mln Polaków (50,3% populacji). To zdecydowanie mniej, niż ma to miejsce w wielu innych krajach. Efekty widać w statystykach, ponieważ z powodu zakażenia COVID-19 umierają głównie osoby niezaszczepione, co potwierdzają pracownicy szpitali w całej Polsce.

To są w większości osoby niezaszczepione, te zgony, które mamy na oddziale łóżek respiratorowych, ponieważ tam wszystkie osoby są niezaszczepione – tutaj możemy jasno powiedzieć, że wszystkie te osoby nie przyjęły szczepionki przeciwko COVID-19

– informuje Bogna Bartkiewicz, rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 w Szczecinie

Raport COVID-19. W Polsce cały czas utrzymuje się wysoka liczba zgonów na COVID-19

Ministerstwo zdrowia podało, że w ciągu doby wykonano ponad 122,3 tys. testów na COVID-19, w tym 44 247 testy antygenowe. W ciągu ostatniej doby potwierdzono 30 586 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarło 75 osób, z kolei z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 300 osób. Tylko w ostatnim tygodniu z powodu zakażenia COVID-19 zmarło w Polsce ponad 2,5 tys. osób.

Na dzień dzisiejszy zajętych jest 14 005 łóżek COVID-19 z 30 248 dostępnych i 1 391 respiratorów z 2 730 dostępnych. 493 483 osoby objęte są kwarantanną, a 3 808 089 osoby wyzdrowiały.

Według oficjalnych statystyk opublikowanych przez ministerstwo zdrowia liczba zakażonych koronawirusem 4 373 718 / 103 062 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Źródła: fakty.tvn24.pl, www.facebook.com
Fotografie: Wikimedia Commons (miniatura wpisu), commons.wikimedia.org

Może Cię zainteresować