×

Pilna konferencja Niedzielskiego odpowiedzią na drastyczny przyrost zakażeń

Ponad 30 tys. nowych zakażeń w ciągu ostatniej doby to fatalne dane, obok których nie można przejść obojętnie – tak źle nie było już dawno! Pilna konferencja Niedzielskiego została poświęcona piątej fali epidemii i walce z nią. Minister ogłosił, że nagłe zaostrzenie sytuacji pandemicznej wymaga zastosowania specjalnych środków. Co należy przez to rozumieć?

Dramatyczny przyrost zakażeń

Jeszcze wczoraj wiceminister zdrowia twierdził, że rząd póki co nie zamierza wprowadzać zmian w ograniczeniach, o ile sytuacja epidemiczna w Polsce nagle się nie pogorszy. Na dramatyczny obrót zdarzeń przyszło nam czekać zaledwie chwilę. Już kolejny dzień przyniósł bardzo złe wieści.

Środa 19 stycznia zapisze się w historii przyrostu liczby zakażeń COVID-19 w Polsce grubymi literami. Choć piąta fala dopiero co się rozpoczęła, w ciągu ostatniej doby potwierdzono 30 586 nowych zakażeń wirusem. Tak złego złego wyniku nie było przez całą czwartą falę!

<a href=Pixabay">

Pixabay

Pilna konferencja Niedzielskiego

Rzecznik rządu Piotr Müller ogłosił dzisiaj rano, że „rząd jest zdeterminowany, żeby wprowadzić proporcjonalne i odpowiednie środki do walki z epidemią”. Minister zdrowia zdecydował, o podjęciu specjalnych środków w postaci dodatkowych obostrzeniach sanitarno-epidemiologicznych.

Dzisiejsze statystyki dotyczące COVID-19 są bardzo poważne. Nie tylko wkroczyliśmy w 5. falę, ale prognozujemy, że będzie ona się bardzo dynamicznie rozwijała

– mówił podczas konferencji Adam Niedzielski

Flickr

Flickr

W związku z drastycznym przyrostem zakażeń, administracja publiczna przejdzie w tryb pracy zdalnej. Niedzielski zaapelował także do pracodawców prywatnych, aby zarządzili pracę z domów tam, gdzie jest to możliwe. Wszystko po to, aby maksymalnie ograniczyć mobilność, a tym samym transmisję wirusa. Minister zdrowia przypomniał również o podstawowych zasadach, tj. częste mycie i dezynfekcja dłoni, noszenie maseczki i zachowywanie bezpiecznego dystansu.

Na chwilę obecną rząd wciąż nie podjął decyzji o wprowadzeniu jakichkolwiek restrykcji dla obywateli, choć są pierwsze przesłanki mówiące, że niebawem może czekać nas „duża” zmiana.

<a href=freesvg">

freesvg

PiS chce wprowadzić przepisy zamykające antyszczepionkowców w domach

Dopytywany przez dziennikarzy Niedzielski zdradził wstępne plany PiS-u. Z wypowiedzi ministra zdrowia dowiadujemy się, że PiS chce wprowadzić przepisy zamykające antyszczepionkowców w domach. Dostęp do większości usług miałyby tym samym tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, którzy okażą certyfikat. Takie rozporządzenie wymaga jednak przyjęcia odpowiedniej ustawy. Tymczasem dokument zawierający wspomniane ustalenia pozostaje „zamrożony” i póki co nie wiadomo, kiedy zostanie rozpatrzony przez rząd. Sam minister również zignorował pytanie o wprowadzenie tak znaczących ograniczeń dodając przy tym, że obostrzenia są, ale mało kto ich przestrzega.

Ułatwienie dostępu do testów

Adam Niedzielski zapowiedział, że rząd zamierza ułatwić dostęp do testów przeciwko COVID-19. Zapowiadane zmiany miałyby umożliwić wykonanie testu od ręki, na przykład w aptece. Taka możliwość wydaje się być kluczowa w obliczu zagrożenia, jakie już teraz niesie piąta fala koronawirusa.

Będą nowe obostrzenia w ferie zimowe? „Pan premier dał dyspozycje”

Źródła: www.facebook.com
Fotografie: Flickr (miniatura wpisu), www.flickr.com

Może Cię zainteresować