×

W Tatrach spadł żółty śnieg! Jak to możliwe?

Niedawno widziano go w Alpach, teraz dotarł do Polski. W Tatrach spadł żółty śnieg! Skąd wzięło się to nietypowe zjawisko?

W Tatrach spadł żółty śnieg

Sprawdziły się prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Od rana w mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia… żółtego puchu. Ten niezwykły śnieg, który pojawił się w Europie, w weekend dotarł również w Tatry oraz w inne miejsca w Polsce.

W niedzielę rano pierwsze zdjęcie opublikowało schronisko górskie w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Ale niecodzienne zjawisko sfotografowano również w innych regionach.

Wcześniej żółty śnieg mogli podziwiać m.in. turyści w szwajcarskich Alpach, gdzie niebo zabarwiło się na pomarańczowo.

Skąd wziął się kolorowy śnieg?

Porywisty wiatr, który szalał w Algierii i Tunezji, wzniecił masywne zamiecie pyłowe. Drobne ziarenka piasku Sahary  unosiły się na wysokość nawet kilku kilometrów.

Ziarenka przedostały się przez Morze Śródziemne i dotarły do Europy. Łączą się ze śniegiem, nadając mu niezwykłą, żółtą barwę. Żółty śnieg dotarł m.in. w Alpy, ale zgodnie z prognozami, dzisiaj pojawił się także w Polsce. Najbardziej był widoczny w Karpatach i Sudetach.

Jak przypomina WP, podobne zjawisko mogliśmy już zaobserwować m.in. w kwietniu 2019 r., w styczniu 2018 r., kiedy pył osadzał się na samochodach, czy w marcu 2016 r.

Kolorowy śnieg może powodować nasilenie powodować problemy alergiczne.

IMGW ostrzega

Decyzja o otwarciu hoteli spotkała się z ogromnym entuzjazmem. W wielu z nich już brakuje wolnych miejsc. Warto jednak pamiętać, że w najbliższym czasie zima nie będzie odpuszczać. Czeka nas arktyczny mróz i intensywne opady śniegu, szczególnie w południowo-wschodniej części Polski.

Według IMGW, intensywne opady śniegu mają wystąpić m.in. w powiatach: zamojskim, chełmskim, hrubieszowskim, opolskim, tomaszowskim, przemyskim, dębickim i leżajskim. Warunki mogą się zmieniać bardzo dynamicznie. Możliwe jest wystąpienie marznącego deszczu oraz zawiei i zamieci śnieżnych.

Fotografie: Twitter Twitter (miniatura wpisu),

Polecane

Może Cię zainteresować