×

Nadchodzą arktyczne mrozy! Wydano ostrzeżenie dla czterech województw

Przed nami prawdziwy zimowy weekend! Nadchodzą arktyczne mrozy, które w niektórych rejonach utrzymają się aż do poniedziałku.

Czy spadnie jeszcze śnieg?

Brak zimy to zazwyczaj także brak lata. O ile niektórzy wprost marzą o białym szaleństwie, inni z niecierpliwością wyczekują wiosny. Jednak w najbliższym czasie nie ma co wypatrywać jej oznak.

IMGW przewiduje chłodniejszy luty niż styczeń. Co więcej, synoptycy uważają, że w tym roku luty będzie chłodniejszy, niż w latach poprzednich.

Najbliższy miesiąc będzie prawdziwie zimowy. Według długoterminowych prognoz, po upływie pierwszej dekady lutego stopniowo zacznie się ochładzać. Pod koniec miesiąca będą nam dokuczały mrozy, opady śniegu i chłód, wzmagany silnym wiatrem.

Nadchodzą arktyczne mrozy

„Idzie luty, podkuj buty” – kto z nas chociaż raz nie słyszał tego powiedzenia? W ostatnich latach wydawało się ono coraz mniej aktualne, jednak wszystko wskazuje na to, że tym razem będzie inaczej.

W ten weekend silny mróz czeka mieszkańców województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Słupek rtęci będzie spadał nawet do minus 23 st. C. IMGW-PIB wydał alert pierwszego stopnia.

Prognozuje się temperaturę minimalną nocami (05/06.02 i 07/08.02) od -19°C do -16°C, zaś w nocy z 06/07.02 od -23°C do -20°C. Temperatura maksymalna w dzień od -12°C do -9°C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 10 km/h, a 07.02 od 10 km/h do 20 km/h

– czytamy w prognozie synoptyków IMGW-PIB dla Białegostoku.

Przed arktycznymi mrozami i atakiem śnieżnej zimy ostrzegają także Polscy Łowcy Burz na Facebooku.

W ciągu kolejnych dni Polskę zaatakuje prawdziwie śnieżna zima. W niedzielę do naszego kraju wkroczą intensywne opady śniegu związane z systemem frontów atmosferycznych niżu, który będzie się przemieszczał z rejonu Zatoki Genueńskiej w stronę Ukrainy

– czytamy w poście na Facebooku.

Na szczęście dzień robi się coraz dłuższy, a więc wszelkim niedogodnościom pogodowym nieco łatwiej będzie sprostać. Już na początku lutego dzień był dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 1 godzinę i 23 minuty.

Fotografie: WXcharts (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować