×

Uczniowie protestują! W ramach wsparcia dla Strajku Kobiet będą blokować lekcje

Uczniowie protestują 1 lutego 2021! Będą blokować lekcje „w ramach okazania solidarności Polkom”. Jak twierdzą pomysłodawcy akcji, spodziewają się, że reakcje nauczycieli mogą być różne.

„Idziemy po prawa kobiet”

W miniony weekend Strajk Kobiet ustąpił pola WOŚP. Ale jeszcze w piątek sytuacja była mocno napięta. „Idziemy po prawa kobiet” – głosili protestujący, którzy wyszli nie tylko na ulice Warszawy, ale i innych dużych miast i kilkudziesięciu mniejszych polskich miejscowości.

Bilans piątkowych manifestacji to sześć zatrzymanych osób, dwóch policjantów w szpitalu i pięciu funkcjonariuszy rannych.

Niestety podczas wczorajszych protestów nie wszyscy byli zainteresowani pokojowym wyrażaniem swoich poglądów

– przekazał podkom. Rafał Retmaniak ze stołecznej policji.

Jednego z policjantów kopnięto w twarz, w drugiego rzucono bryłą lodu. Właśnie w związku z naruszeniem nietykalności funkcjonariusza, czynną napaścią, znieważeniem, a także zniszczeniem mienia, zatrzymano kilkoro uczestników demonstracji.

Manifestacja tradycyjnie dotarła pod dom Jarosława Kaczyńskiego, jednak przebieg protestów już wcześniej wymykał się spod kontroli. Kierowcy informowali policję o „niebezpiecznych zachowaniach uczestników protestu”, którzy wbiegali na jezdnię.

Uczniowie protestują

„W 2020 byłam częściej na protestach niż w szkole” – takie hasło znalazło się na transparencie jeden z uczennic, biorących udział w demonstracji na ulicach Warszawy. I ciężko nie zauważyć, że pod tym stwierdzeniem mogłoby się podpisać wielu uczniów.

Według zapowiedzi ministra zdrowia, możliwe, że uczniowie starszych klas wkrótce wrócą do nauki stacjonarnej. Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej i tego, jak będzie wyglądała sytuacja w szkołach, które otworzyły się dla uczniów klas I-III. Jednak co najmniej do 14 lutego nic się nie zmieni i starsze klasy będą kontynuować nauczanie w trybie zdalnym.

Jednak dzisiaj, tj. 1 lutego uczniowie szkół średnich zapowiadają blokowanie lekcji online od godz. 12 do 13.

W tym czasie NIE BIERZEMY AKTYWNEGO UDZIAŁU w zajęciach. Liczymy się oczywiście z konsekwencjami. Wiemy, że reakcje nauczycieli mogą być różne

– czytamy we wpisie facebookowego profilu Szkoła to Dziewczyna.

Po sprawdzeniu obecności jeden z uczniów ma odczytać komunikat o treści:

MY Uczniowie klasy {klasa} Liceum imienia {nazwa szkoły} w ramach okazania solidarności Polkom, bierzemy udział w akcji #BLOKADALEKCJI, trwającej od 12:00 do 13:00. W tym czasie NIE BIERZEMY AKTYWNEGO UDZIAŁU w zajęciach. Bardzo prosimy o zrozumienie naszej postawy i przyłączenie się do niej. Przyszłość uczennic jest dla nas niezmiernie istotną wartością.

Pomysłodawcy apelują o udokumentowanie tych słów oraz o to, by nie wdawać się w dyskusję z nauczycielami.

Unikajmy burz, nie chcemy, żebyście dyskutowali z profesorami. Do obrony użyjcie po prostu formy:
„To są nasze przekonania i mamy prawo wyrażać własne poglądy”

– czytamy w poście.

Ilu uczniów przyłączy się do akcji? Tego nie wiadomo. W komentarzach pod postem nie brak krytycznych słów. Jeden z internautów ironicznie skomentował sytuację dodając to zdjęcie:

Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować