×

Wstrząsające ogłoszenie duszpasterskie na Dzień Kobiet. „Aby nie ulegały hasłom”

Wstrząsające ogłoszenie duszpasterskie zawisło w jednym z polskich kościołów tuż przed Dniem Kobiet. Duchowni chcieli w ten sposób zaapelować do wiernych, aby nie włączali się w walkę o równouprawnienie kobiet. Ich zdaniem jest to nieodpowiednia droga postępowania. Teraz wyjaśniają, że to „niestosowne sformułowanie”.

Dzień Kobiet

8 marca to dzień, który w świadomości ludzi na całym świecie funkcjonuje nie tylko jako Święto Kobiet, ale także jako symbol walki o równouprawnienie. W związku z tym, każdego roku w Dzień Kobiet odbywają się feministyczne manifestacje. Ich głównymi hasłami zazwyczaj są kwestie związane z równością płci i dostępem do legalnej aborcji.

W tym roku ze względu na zmiany w polskich przepisach, dotyczących możliwości przerywania ciąży, manifestacje miały jeszcze większe znaczenie niż zwykle. Na ulicach dużych miast zgromadziły się setki, a nawet tysiące ludzi, pragnących wyrazić sprzeciw wobec zakazu usuwania ciąży w sytuacji, gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony. Największe zgromadzenie miało miejsce w Warszawie. Strajk Kobiet przebiegał w stolicy w wyjątkowo gorącej atmosferze. W sieci pojawiło się sporo nagrań, które pokazują, że policja nie wahała się użyć siły przeciwko manifestantom.

Wstrząsające ogłoszenie duszpasterskie

Pomimo dużego zasięgu, Strajk Kobiet wcale nie cieszy się poparciem większości społeczeństwa. Polakom nie podoba się wulgarność, jaką wykazują się działaczki ruchu. Co więcej, kontrowersje budzą malwersacje finansowe, o które była oskarżana Marta Lempart. Działaniom feministek sprzeciwia się również kościół katolicki.

Wyraźnie przypomnieli o tym duchowni z kościoła krakowskich Salezjanów. W świątyni pojawiły się zadziwiające ogłoszenia parafialne, które wprost zniechęcają kobiety do walki o własne prawa. Księża złożyli parafiankom dość nieprzyjemne życzenia, które wywołały oburzenie nie tylko wśród wiernych, ale także w Internecie.

Przy wejściu do kościoła pojawiło się ogłoszenie duszpasterskie, w którym miejscowi duchowni zalecili kobietom, aby w związku z Dniem Kobiet, nie dały się wmanewrować w działania zmierzające do równouprawnienia.

Jutro Dzień Kobiet. Niech nasze życzenia i modlitwy w ich intencji będą wyrazem uznania za miłość, mądrość i pracowitość. Módlmy się także, aby kobiety zawsze były sobą i nie ulegały zwodniczym hasłom nawołującym do równouprawnienia i wolności kosztem godności.

Skandaliczne życzenia duchownych szybko wyciekły do sieci. Polacy są oburzeni, że w XXI wieku nadal padają tak stygmatyzujące określenia.

Oficjalne przeprosiny

Ks. Jacek Ryłko, rektor kaplicy widząc, jak wielką dyskusję wywołały jego życzenia, opublikował przeprosiny, w których wyjaśnił, co dokładnie miał na myśli.

W nawiązaniu do treści ogłoszeń duszpasterskich z III niedzieli Wielkiego Postu w Kościele Rektoralnym Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Krakowie oświadczam, że równouprawnienie, wolność i godność kobiet są wartościami niepodlegającymi dyskusji, pielęgnowanymi w duszpasterstwie w różnych aspektach i wielokrotnie podkreślanymi.

Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się urażeni niestosownymi sformułowaniami, użytymi przez mnie w treści ogłoszeń. Użyte określenia były sformułowane w sposób niefortunny, jednak nie miały intencji obrazić kogokolwiek. Dołożę wszelkich starań, aby w przyszłości taka sytuacja się nie powtórzyła.

Wszystkim Paniom życzę Bożego błogosławieństwa i wszelkich potrzebnych łask oraz powierzam je w modlitwie codziennej.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij