×

Protest przeciwko legalizacji przemocy. Przed Sejmem znów zrobiło się gorąco

Protest przeciwko legalizacji przemocy. W trakcie czytania projektu ustawy Ordo Iuris, zakładającej m.in. wypowiedzenie konwencji stambulskiej na ulicach Warszawy znów zawrzało. Przed budynkiem Sejmu rozpoczął się zakrojony na dużą skalę protest. Tłum rozwścieczonych ludzi krzyczał:  „Nie dla Ordo, tak dla gender!”

Wojna światopoglądowa

W Polsce od wielu miesięcy trwa istna wojna światopoglądowa pomiędzy zwolennikami zaostrzenia prawa aborcyjnego oraz przeciwnikami zakazu przerywania ciąży w sytuacji, gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.

Pomimo ostatecznej publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji, nadal nie milkną protesty przeciwko zmianom prawnym. Wiele osób liczy na to, że za sprawą ewentualnego projektu obywatelskiego możliwe będzie przywrócenie dawnych przepisów lub nawet poszerzenie dostępności aborcji.

Tymczasem dziś w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy „Tak dla rodziny, nie dla gender”. Dokument jest dziełem prawicowego instytutu Ordo Iuris oraz Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego. Pod projektem, którego przedstawicielem jest były marszałek Sejmu Marek Jurek, podpisało się około 150 000 osób.

Założeniem nowych przepisów prawnych jest m.in. wypowiedzenie przez Polskę Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Mowa o tzw. konwencji stambulskiej. Autorzy projektu uzasadniają wycofanie się z niej faktem, że posiada ona ideologiczne nacechowanie.

Protest przeciwko legalizacji przemocy

Dziś około godziny 18:30 pod budynkiem Sejmu zgromadziło sporo ludzi sprzeciwiających się wypowiedzeniu konwencji stambulskiej. W tłumie można było usłyszeć wiele wulgarnych okrzyków, charakterystycznych dla środowiska Strajku Kobiet.

Trzeba było nas nie w***wiać! Protestować mamy prawo! Nie dla Ordo, tak dla gender! Aborcja wszędzie była, jest i będzie!

Na transparentach protestujących można było wyczytać następujące hasła:

Strach być kobietą; Przemoc nie, konwencja tak; Świeckie państwo, świeckie prawa, a nie boskie.

Policja twierdzi, że zgromadzenie jest nielegalne. W związku z tym, funkcjonariusze namawiali zebranych do rozejścia się. Protestujący byli legitymowani oraz karani mandatami. Pod Sejmem nie zabrakło również kontrmanifestacji, reprezentowanej przez Młodzież Wszechpolską. W związku z projektem kontrowersyjnej ustawy, manifestacja odbyła się także we Wrocławiu. Nagrania krążące w sieci pokazują, że policja interweniowała.

Naciski Unii Europejskiej

Od 2012 roku Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny nawołuje państwa członkowskie Unii Europejskiej do szybkiego wdrożenia Konwencji Stambulskiej. W uzasadnieniu wspólnoty możemy przeczytać następującą motywację do uchwalenia projektu:

Jest ona pierwszym wiążącym prawnie instrumentem międzynarodowym, tworzącym globalne ramy prawne na rzecz zapobiegania przemocy, ochrony ofiar i karania sprawców. Konwencja jest wezwaniem do większej równości między kobietami a mężczyznami, ponieważ przemoc wobec kobiet jest głęboko osadzona w nierównościach między płciami oraz utrwalana przez patriarchalną kulturę i obojętność wobec tego zjawiska. Konwencja uwzględnia wszystkie rodzaje przemocy (przemoc fizyczną i psychologiczną, wykorzystywanie seksualne, wymuszone małżeństwo, okaleczanie narządów płciowych kobiet, nękanie, wymuszanie sterylizacji lub aborcji), bez względu na wiek, pochodzenie etniczne lub narodowość, religię, pochodzenie społeczne, sytuację migracji lub orientację seksualną ofiary.

Warto zaznaczyć, że w Konwencji Stambulskiej znajdują się także zapiski dotyczące LGBTQ+, które są nie do zaakceptowania przez sporą część Polaków. 

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować