×

Trzy osoby zatrzymane podczas protestu ws. aborcji. Policja musiała użyć siły

Trzy osoby zatrzymane podczas protestu pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie. Mundurowi musieli interweniować fizycznie.

Trzy osoby zatrzymane podczas protestu

W Polsce od dwóch dni trwają Strajki Kobiet wobec ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Sam Strajk oraz jej liderki namawiają, aby kobiety wyszły tłumnie na ulice i dały opór wobec decyzji rządowego organu:

Protestujemy wszędzie zostawiając ślady. Farba, spray, klej w dłoń! Szykujemy się na jutro i na piątek, ale działamy cały czas.

W czwartek (28 stycznia) pod budynkiem TK wylano czerwoną farbę oraz na jego chodnik wrzucano zafarbowane maskotki:

Policja pojawiła się na miejscu po kilku minutach, albowiem całe wydarzenie nie było zarejestrowane i miało wymiar spontaniczny. Warszawscy mundurowi otoczyli protestujących i nawoływali, aby rozejść się do domów. Na teren siedziby TK wdarło się kilkanaście osób i funkcjonariusze musieli zareagować.

Zatrzymane osoby trafiły do komisariatów w Mińsku Mazowieckim, Legionowie, Piasecznie i Pruszkowie. Część z nich opuściła komisariaty po złożeniu zeznań. Łącznie zatrzymano 3 osoby, w tym jedną z liderek Strajku Kobiet Klementynę Suchanow.

Zatrzymanych osób jest więcej?

Policja utworzyła kordon wokół osób protestujących. Po chwili zaczęły się pierwsze przepychanki z funkcjonariuszami, co powoli zaogniło konflikt.

W ostateczności policja użyła siły wobec zgromadzonych, informując, że przebywają oni nielegalnie na terenie placówki Trybunału Konstytucyjnego.

Jednakże według feministycznego kolektywu „Szpila”, zatrzymanych było więcej niż 3 osoby. Około godziny 2:00 w nocy na Facebooku poinformowano, że w sumie zatrzymano 13 osób.

Jesteśmy z Wami. Dopóki wszystkie nie będą wolne. Dopóki wszyscy nie będą wolni.

Źródła: www.polsatnews.pl, wiadomosci.dziennik.pl, wiadomosci.gazeta.pl
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

zamknij