×

Za aborcję grozi dożywocie. Prawo przewiduje nieliczne odstępstwa

Za aborcję grozi dożywocie. Ponadto sąd może ukarać taką osobę gigantyczną grzywną. Nowe prawo przewiduje tylko nieliczne odstępstwa od sytuacji, tzn. gdy zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety. Gdzie i od kiedy wchodzą w życie tak znaczące zmiany?

Za aborcję grozi dożywocie. Gdzie?

Możliwa kara dożywocia za aborcję to decyzja, która niewątpliwie ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Decyzja, która została wprowadzona w życie w miniony czwartek w stanie Teksas.

Przeprowadzenie aborcji jest teraz przestępstwem drugiego stopnia zagrożonym karą dożywotniego więzienia. Ponadto podlega karze cywilnej w wysokości co najmniej 100 tys. dolarów plus koszty sądowe

– wyjaśniła związana z ABC lokalna telewizja KVUE.

Przepisy weszły w życie dwa miesiące po obaleniu przez Sąd Najwyższy USA wyroku w sprawie Roe przeciw Wade. Przypomnijmy, wspomniana sprawa została rozpatrzona na początku lat 70. przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych. W konsekwencji aborcja została wówczas uznana w USA za legalną przez cały okres ciąży. Stany otrzymały przy tym możliwość wprowadzenia regulacji ograniczających możliwość aborcji w drugim i trzecim trymestrze.

Wyjątki. Jakie?

Nowe prawo stanowe dotyczące zakazu aborcji przewiduje nieliczne odstępstwa. Mowa o sytuacjach, w których zagrożone jest życie lub zdrowie ciężarnej kobiety. Do wspomnianych wyjątków NIE należą natomiast sytuacje, w których ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodczego stosunku seksualnego. Co więcej, ustawa zabrania ścigania ciężarnej pacjentki, która poddała się aborcji.

Profesor prawa na Uniwersytecie Teksańskim w Austin Elizabeth Sepper niepokoi los kobiet nieubezpieczonych, kobiet korzystających z ubezpieczenia dla ubogich, a także kobiet mieszkających na terenach wiejskich, gdzie dostęp do lekarza jest ograniczony. Jak odbije się to na ich zdrowiu psychicznym i fizycznym w sytuacji, gdy zajdą w niechcianą ciążę, z którą w żaden sposób nie będą potrafiły sobie poradzić?

Nie tylko Teksas. Inne stany także

Restrykcyjne przepisy wchodzą w życie w czwartek nie tylko w Teksasie, ale również w stanach Idaho i Tennessee, a w piątek w Dakocie Północnej.

Pielęgniarka wyjawiła, jak traktowane są w szpitalu dzieci, które przeżyły aborcję.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl

Może Cię zainteresować