×

Przez ten spot wyborczy PiS mógł przegrać wybory! TVP zablokowała jego emisję

TVP odmówiła emisji spotu „Polska to kraj chorych ludzi”. Tymczasem już od dawna mówi się o złym stanie polskiej służby zdrowia. Nie ma co ukrywać sytuacja nie wygląda dobrze – liczba poważnie chorych stale rośnie, kolejki do lekarzy się wydłużają, a specjalistów brakuje. Już od pewnego czasu słyszymy obietnice, że wszystko się zmieni. Jednak faktycznie nic takiego nie następuje… Dlatego taka kampania z pewnością była nam potrzebna. TVP skutecznie ją jednak zablokowało. Teraz Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, poprosił o wyjaśnienia w tej sprawie.

TVP odmówiła emisji spotu „Polska to kraj chorych ludzi”, bo „jest niezgodny z linią programową TVP S.A.”

W ostatnich dniach września 2019 roku Okręgowa Izba Lekarska za pomocą mediów społecznościowych poinformowała, że TVP odmówiła emisji spotu „Polska to kraj chorych ludzi”. Zacytowano nawet fragment uzasadnienia tej decyzji.

Spot nie wpisuje się w charakter treści emitowanych w programach telewizji publicznej i jest niezgodny z linią programową TVP S.A., co w świetle Zasad Sprzedaży może być podstawą do odmowy emisji reklamy

Co takiego niezgodnego z linią programową TVP S.A. zawierała ta kampania? Naszym zdaniem była świetną metaforą sytuacji, jaka ma miejsce w rzeczywistości i realnie wpływa na życie zwykłych obywateli. Spot przedstawia bowiem walkę polityków o władzę, a brak zainteresowania tym, co dzieje się w służbie zdrowia, a przede wszystkim z pacjentami.

Oczywiście głównym celem tego spotu było zachęcenie polityków do zawarcia rozejmu w słusznej sprawie. Dodatkowo także do wspólnej, ponadpartyjnej walki o lepszy publiczny system ochrony zdrowia. Była realna szansa, że to mogło się udać…

Naszym zdaniem spot trafia w samo sedno problemu:

Faktem, że TVP nie zgodziła się na emisję tego spotu, zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar. Zwrócił się on z tą sprawą do szefa Telewizji Publicznej, Jacka Kurskiego:

Jednym z zadań mediów publicznych jest „umożliwienie obywatelom i ich organizacjom uczestniczenie w życiu publicznym poprzez prezentowanie zróżnicowanych poglądów i stanowisk. Ponadto wykonywanie prawa do kontroli i krytyki społecznej”. Kampania Okręgowej Izby Lekarskiej może wypełniać ustawowe zadania programów i innych usług publicznej radiofonii i telewizji w ramach jej misji publicznej

Linia programowa nie może być niezgodna z realizacją misji mediów publicznych. Wewnętrzne regulacje nie mogą również negatywnie wpływać na wykonywanie ustawowych zadań TVP. Dlatego zdaniem rzecznika linia programowa powinna zostać zdefiniowana w odpowiedniej regulacji wewnętrznej. W przeciwnym razie odmowa zamieszczenia reklamy może stanowić nieuzasadnioną odmowę wykonania usługi

TVP odmówiła emisji spotu

TVP odmówiła emisji spotu „Polska to kraj chorych ludzi”, a Bodnar żąda wyjaśnień

Zdaniem Adama Bodnara spot ten z pewnością wpisuje się w wykonywanie prawa do kontroli i krytyki społecznej. Ponadto, uważa, że sprzyja on „swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli” oraz służy „kształtowaniu postaw prozdrowotnych”. Uznał także, że jego emisja w żaden sposób nie naruszała porządku prawnego ani nie zawierał treści znieważających.

Ostatecznie podkreślił, że w jego przekonaniu fakt, decyzja władz TVP jest „ograniczeniem wolności słowa i rozpowszechniania informacji przysługującej obywatelom na podstawie art. 54 Konstytucji”.

Oprócz zdecydowanej reakcji Adama Bodnara, także w sieci pojawiły się głosy niezadowolenia z postępowania władz TVP. Niektórzy twierdzą, że emisja tego spotu mogła realnie wpłynąć na wyniki wyborów.

Myślicie, że TVP naprawdę mogło odmówić emisji tak ważnego dla polskiego społeczeństwa?

Polecane

Może Cię zainteresować