×

Trzech policjantów udusiło mężczyznę? Przerażające nagranie z zatrzymania

Trzech policjantów udusiło mężczyznę w trakcie zatrzymania? Do sieci trafiło nagranie przedstawiające przebieg aresztowania w Lubinie. Cały Internet huczy z oburzenia, ale prasa unika komentowania sprawy. Dlaczego media milczą o skandalicznym postępowaniu funkcjonariuszy?

Nieuzasadnione użycie siły

Wszyscy wciąż mamy w pamięci śmierć George’a Floyda, do której doszło przed rokiem. Czarnoskóry mężczyzna utrudniający zatrzymanie, został uduszony przez funkcjonariusza. Z czasem stał się symbolem nadmiernego użycia władzy przez policję. Teraz Polska doczekała się „swojego George’a Floyda”. W serwisie YouTube ukazało się szokujące nagranie przedstawiające przebieg brutalnego aresztowania w wykonaniu policjantów. Do zdarzenia doszło w piątek ok. 6:00 rano.

Funkcjonariusze z Lubina zostali wezwani na ulicę Traugutta w celu zatrzymania agresywnego mężczyzny. Matka, która zgłosiła sprawę miała twierdzić, że jej syn jest pod wpływem narkotyków. Gdy policjanci przybyli na miejsce od razu podjęli próby aresztowania mężczyzny. Przebieg akcji z balkonu pobliskiego bloku śledzili mieszkańcy. Jeden z nich zdecydował się zarejestrować postępowanie policji. Dzięki temu dziś wiemy, jakie były okoliczności nieszczęścia, do którego doszło na jednej z ulic Lubina.

Na filmiku można zobaczyć, jak trzej policjanci podejmują próby obezwładnienia mężczyzny i umieszczenia go w radiowozie. Człowiek usiłuje się wyrwać. Szarpie się z policjantami i wzywa pomocy. Funkcjonariusze pomimo przewagi liczebnej mają problemy z zapanowaniem nad awanturnikiem. Dołącza do nich ubrany w białą bluzę przechodzień, który chce pomóc w zatrzymaniu. W końcu wszyscy razem doprowadzają groźnego mężczyznę do radiowozu. Na nagraniu widać, że ciągnięty przez nich delikwent porusza się ostatkiem sił. Chwilę później dochodzi do tragedii.

trzech policjantów udusiło mężczyznę 2
YouTube

Trzech policjantów udusiło mężczyznę?

W trakcie umieszczania mężczyzny w aucie dzieje się coś strasznego. Człowiek osuwa się na jezdnię. Widząc, że sytuacja jest naprawdę poważna, jedna z policjantek odbiega. Można przypuszczać, że udaje się do pobliskiej Komendy Powiatowej Policji w Lubinie. Zatrzymany ku przerażeniu policjantów przestaje się ruszać. Ci poklepują go jedynie po twarzy, zamiast przystąpić do reanimacji.

Zespół prasowy KWP we Wrocławiu odniósł się do wstrząsających wydarzeń z udziałem policjantów. W oficjalnym oświadczeniu czytamy:

Lubińscy policjanci zostali wezwani na miejsce, gdzie agresywny i pobudzony mocno mężczyzna miał rzucać kamieniami w okna zabudowań. Na numer alarmowy zadzwoniła matka mężczyzny, która zaznaczyła, że syn nadużywa narkotyków. Wobec agresywnego i pobudzonego mieszkańca Lubina funkcjonariusze użyli chwytów obezwładniających oraz kajdanek. W związku z jego irracjonalnym zachowaniem i podejrzeniem, że może znajdować się pod wpływem narkotyków, na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe. Po ok. 2 godzinach komenda w Lubinie została powiadomiona, że mężczyzna zmarł w szpitalu.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie interwencji w Lubinie. Postępowaniu policjantów przyjrzy się także komórka kontrolna Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Oburzenie zachowaniem funkcjonariuszy zadeklarował także poseł PO Piotr Borys. Mieszkaniec Lubina napisał na Twitterze:

Tę sprawę należy wyjaśnić. Nie żyje młody człowiek, mieszkaniec Lubina. Film jest dostępny w sieci. Będę interweniował w Komendzie Policji w Lubinie, aby sprawdzić wszystkie okoliczności.

Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), YouTube

Może Cię zainteresować

zamknij