×

Nagranie z zatrzymania George’a Floyda. Mężczyzna utrudniał proces aresztowania

Nagranie z zatrzymania George’a Floyda trafiło do sieci dopiero teraz. Na trwającym 8 minut i 38 sekund filmie wyraźnie widać przebieg całego zdarzenia. Czy mężczyzna został słusznie aresztowany?

Nagranie z zatrzymania George’a Floyda

Po raz pierwszy od mającej miejsce 25 maja tego roku w Minneapolis, głośnej sprawy śmierci George’a Floyda, w mediach ukazało się nagranie z kamery policyjnej, przedstawiające całość zatrzymania. Na materiale wyraźnie widać, jak czarnoskóry mężczyzna, którego postura znacznie przewyższa wzrost policjantów opiera się i utrudnia zatrzymanie.

Pomimo tego, że policjanci mierzą do Floyda bronią, ten nie chce opuścić swojego samochodu, a następnie kładzie się na ziemi, uniemożliwiając tym samym procedurę aresztowania. Równocześnie mężczyzna krzyczy do policjanta:

Proszę, nie strzelaj do mnie, człowieku. Właśnie straciłem matkę.

Gdy funkcjonariusze usiłują umieścić muskularnego mężczyznę w radiowozie, ten szamocze się twierdząc, że cierpi na klaustrofobię, choć zaledwie kilka minut wcześniej siedział we własnym pojeździe. Ostatecznie, gdy Afroamerykanin celowo upada na ziemię, jeden z funkcjonariuszy mocno przyciska go kolanem do podłoża, ignorując protesty zatrzymanego. Przyduszony George Floyd alarmuje, że nie jest w stanie złapać oddechu, a w krytycznym momencie mówi, że zaraz umrze.

Prawdopodobnie tak umrę.

Krwawe manifestacje

Upublicznione wideo pochodzi z kamer funkcjonariuszy Thomasa Lane’a oraz Alexa Kuenga, którzy uczestniczyli w zatrzymaniu Floyda. Kueng trzymał mężczyznę za plecy, a Lane za nogi. Całe zdarzenie obserwował wywodzący się z Azji funkcjonariusz Tou Thao.

Z kolei, klęczącym na szyi Floyda był Derek Chauvin. Mężczyznę oskarżono o morderstwo drugiego stopnia, za które grozi do 40 lat więzienia. Pozostałym funkcjonariuszom postawiono zarzut współudziału i podżegania do przemocy.

W wyniku oficjalnej sekcji zwłok ustalono, że przyczyną śmierci mężczyzny był nie tylko nacisk prowadzący do uduszenia, ale także obecność w jego organizmie narkotyków oraz znaczne uszkodzenia tętnic wieńcowych. Co więcej, George Floyd był zakażony koronawirusem.

Śmierć Afroamerykanina podejrzanego o sfałszowanie dwudziestodolarowego banknotu stała się dla społeczności afroamerykańskiej pretekstem do ubiegania się o nowe przywileje. Fakt zbiegnięcia się w czasie epidemii koronawirusa ze sprawą Floyda spowodował, że Afroamerykanie zaczęli żądać m.in. bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Warto podkreślić, że świadczenie do tej pory przyznawane jest nie na podstawie koloru skóry, lecz dochodów i typu zatrudnienia. Sfrustrowani trudnym dostępem do opieki medycznej czarnoskórzy zainicjowali liczne protesty oraz manifestacje, które pozostawiły po sobie zdemolowane ulice oraz ofiary, głównie wśród białoskórych obywateli.

Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), Twitter, YouTube

Polecane

Może Cię zainteresować